Азиските берзи благо паднаа

Сподели со своите пријатели

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно, а индексите благо паднаа бидејќи инвеститорите ги пропуштаат упатствата од Волстрит, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути се лизна трет ден по ред.

Loading...

Индексот на MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, во 07:00 часот беше намален за 0,1 отсто, по два дена раст.

„Има помал отпор кон растот на берзанските индекси“

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи ослабе за 0,4 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Австралија и Хонг Конг се лизнаа меѓу 0,2 и 0,5 отсто. Во Јужна Кореја, сепак, тие благо се зголемија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шарл Мишел пред состанокот на ЕПЗ: Ни треба поголема безбедност

Вчера индексот MSCI Asia го достигна највисокото ниво во последните две години, што најмногу се должи на растот на цените на акциите во технолошкиот сектор, што е поддржано од еуфоријата за развојот на вештачката интелигенција.

„Факт е дека сè на пазарите зависи од растот на компаниите поврзани со развојот на вештачката интелигенција, а бидејќи во моментов нема значителни ризици, има помал отпор кон растот на берзанските индекси“, објаснува Крис Вестон. директор во Pepperstone.

Утрово берзанските индекси благо паднаа

Сепак, утрово берзанските индекси благо паднаа бидејќи нема вести кои би поддржале понатамошен раст на цените на акциите и затоа што вчера на Волстрит немаше работа поради празникот, па на инвеститорите им недостигаат насоки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

На европските берзи, пак, денеска во фокусот на инвеститорите ќе биде средбата на првиот човек на британската централна банка. Не се очекува намалување на каматните стапки, иако инфлацијата во Британија постепено се намалува.

Повеќето аналитичари очекуваат британската централна банка да ги намали каматните стапки на состанокот во август.

Loading...