Австралија (Page 2)

lightning on sky over the sea

Сподели со своите пријатели

Четири лица во Австралија се пренесени вчера во болница откако гром ги удрил во близина на операта во Сиднеј, соопштија локалните власти. Loading… За време на силна бура, четири лица се сокриле под дрво во близина на позната знаменитост и биле погодени од гром. Доминик Вонг од Службата за брзаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Австралија денеска објавија дека ќе ги зголемат трошоците за одбранбениот систем за дополнителни 11,1 милијарди австралиски долари (околу 7,25 милијарди американски долари). Loading… Според австралиските власти, во следната деценија се планира набавка на шест воени бродови и 11 нови фрегати, со цел двојно да се зголеми капацитетот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска ја започнува последната правна битка што може да го спаси од екстрадиција во САД од Велика Британија, по 13 години борба со властите во судовите во Англија. Loading… Американските обвинители сакаат да му судат на 52-годишниот Асанж по 18 точки поврзани со неговото објавувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жена во своите седумдесетти години спиела покрај гнилиот труп на нејзиниот брат во куќа во богатото предградие Џилонг, југозападно од Мелбурн. Loading… Просечната цена на куќа во населбата Њутаун моментално е 1,1 милион долари. На 29 декември 2022 година, полицијата отишла да ја провери состојбата на нејзиниот брат, но когаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанес го поддржа предлогот за враќање на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во земјата, пред сослушувањето за неговата екстрадиција во САД следната недела во Лондон, и го повика Вашингтон да се откаже од екстрадицијата и да го ослободи Асанж. Loading… За таквиот предлог на независниот пратеник ЕндрјуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада, Австралија и Нов Зеланд го предупредија Израел дека копнената офанзива во пограничниот град Рафах би била катастрофална. Loading… „Сериозно сме загрижени поради сугестијата дека Израел планира копнена офанзива во Рафах. Воена операција во Рафах би била катастрофална“, предупредија во заедничката изјава премиерите на трите земји. Тие процениле дека порадиПрочитај повеќе

Selective Photo of Gray Shark

Сподели со своите пријатели

Жена која пливала во близина на пристаништето во Сиднеј е тешко повредена во напад на ајкула и е пренесена во болница во стабилна состојба, соопштија денеска локалните власти. Loading… Службите за итни случаи синоќа биле повикани во приватна марина во заливот Елизабет и пронашле млада жена на 20-годишна возраст соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади луѓе во австралиската држава Квинсленд денеска останаа без струја, два дена откако тропски циклон донесе разорни ветрови и силен дожд. Loading… Тропскиот циклон Кирили, бура од втора категорија, падна на брегот што се граничи со Големиот корален гребен во близина на туристичкиот град Таунсвил, оставајќи околу 66.000 луѓеПрочитај повеќе

rock formation on seashore

Сподели со своите пријатели

Четири лица се удавија во водите на австралиската сојузна држава Викторија, соопшти полицијата, што е најсериозен инцидент во водите на таа држава во последните речиси дваесет години. Loading… Службите за итни случаи примиле пријави во средата во 15.30 часот по локално време за четири лица кои се борат за животПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шест лица загинаа откако авион на Рио Тинто се урна на пат кон рудник за дијаманти лоциран во северозападниот дел на Канада, јавува Би-би-си. Loading… Малиот авион бил на пат кон рудникот Диавик во сопственост на австралиска компанија, а набргу по полетувањето, авионот се урнал, се наведува во извештајот наПрочитај повеќе