АСЕАН

Сподели со своите пријатели

Австралија и земјите од Југоисточна Азија денеска го завршија тридневниот самит на кој повикаа на воздржаност во спорното Јужно Кинеско Море и траен прекин на огнот во Појасот Газа. Loading… Австралија беше домаќин на самит со Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Мелбурн по повод 50-годишнината од нејзинитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска на состанокот на бизнис лидерите во Сингапур дека поради војната во Украина од клучно значење е Европската унија да ја прошири соработката со земјите од Југоисточна Азија (АСЕАН). Loading… Шолц рече дека се надева на брз напредок во трговските преговори на ЕУ со Австралија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска му рекол на својот кинески колега Ли Кечијанг дека се надева дека двете земји ќе работат на конструктивни и стабилни односи, соопшти Министерството за надворешни работи на Јапонија. Loading… Двајцата се сретнаа на самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Камбоџа, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека светот го изневери Мјанмар, изразувајќи надеж дека Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија ќе може да изврши притисок врз земјата-членка да се придржува до планот за решавање на кризата. Loading… Лидерите на Асоцијацијата (АСЕАН) вчера на годишниот самит се согласијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефовите на држави од југоисточна Азија, како и други лидери, се собраа денеска во Пном Пен, Камбоџа на самитот на АСЕАН (Асоцијација на државите од Југоисточна Азија) за да разговараат за економските и трговските прашања, како и за ескалацијата на насилството во Мјанмар. Loading… На состанокот во Пном Пен присуствуваатПрочитај повеќе