Антонио Тајани

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Антонио Тајани изјави дека е „сериозна грешка“ на Западот што дозволил поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи да биде убиен за време на Арапската пролет во 2011 година, бидејќи неговата смрт предизвика нестабилност во Северна Африка. Loading… „Тоа беше многу сериозна грешка. Да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека целта на рускиот претседател Владимир Путин е да го избрише идентитетот на Украина како независна, суверена нација и да ја впие во Русија. Loading… Оваа војна е напад не само врз Украина, туку и врз меѓународниот поредок заснован на правила, кој се стремиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанските партии од власта и опозицијата, вклучително и министрите во владата на Џорџа Мелони, се „обединија“ во отпорот кон европските планови за целосно забрана на производството на нови возила со мотори со внатрешно согорување за 12 години. Loading… Регулативата за која пратениците на Европскиот парламент „тесно“ гласаа, а која предвидуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро не поднел барање за италијанско државјанство и веројатно немаше да добие такво државјанство дури и да аплицираше, соопшти Италија во вторникот, откако стотици негови приврзаници беа уапсени поради напади врз бразилските државни институции. Loading… Новиот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва, левичар кој јаПрочитај повеќе