Ангела Меркел

Сподели со своите пријатели

Изјавите на поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд за договорите од Минск потврдуваат дека рускиот лидер Владимир Путин направил се како што треба кога одлучил да основа невладина организација, нагласи претседателскиот секретар Дмитриј Песков. Loading… „Знаеме дека Порошенко, МеркелПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во интервју за Шпигел повторно ја бранеше својата политика кон Русија пред февруарската инвазија на Украина, велејќи дека останала без моќ за да влијае на Владимир Путин, пренесува Би-Би-Си. Loading… Се обидов да организирам европски преговори со рускиот претседател и францускиот претседател Емануел Макрон воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја брани претходната одлука за поврзаноста на Германија со рускиот гас и рече дека не се кае. Loading… „Од перспектива на времето, беше многу рационално, разбирливо, да се увезе гас од Русија, кој беше поевтин од течниот нафтен гас од другите делови на светот –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) објави дека ја доделува својата највисока годишна награда на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел за нејзините напори да и дозволи на Германија да прими повеќе од милион бегалци, главно од Сирија, и покрај критиките. Loading… Портпаролот на УНХЦР рече дека Меркел е добитничкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика да се сфатат сериозно зборовите на рускиот претседател Владимир Путин, пишува германскиот весник Здојче цајтунг. Loading… Меркел учествуваше на отворањето на Фондот на федералниот канцелар Хелмут Кол, каде во својот говор ја спомена актуелната политичка ситуација. Таа потсети дека еднаш рекла дека зборовите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел (68), која беше на функцијата 16 години, ќе објави политички мемоари во 2024 година, објави денеска нејзиниот издавач. Loading… Меркел ќе објави книга со поранешниот долгогодишен советник Бит Бауман, која ќе даде ексклузивен, личен поглед на нејзиниот политички живот и работа. „Мило ми е штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројни светски лидери, сегашни и поранешни, реагираа на веста за смртта на поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, едногласно истакнувајќи дека тој е човек кој го променил светот. Loading… Путин упати телеграма Рускиот претседател Владимир Путин денеска испрати телеграма со сочувство до семејството и пријателите за смртта на поранешниот советскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ангела Меркел пред шест години ги отвори вратите на Германија за бегалците и „испиша историја“, па УНЕСКО одлучи на поранешната канцеларка да и додели награда за мир. Loading… „Целото жири беше трогнато од нејзината храбра одлука во 2015 година да прифати повеќе од 1,2 милиони бегалци, особено од Сирија, Ирак,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската инвазија на Украина е брутален напад кој ги игнорира човековите права и нема никакво оправдување за тоа, изјави поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во првото интервју по нејзината оставка. Loading… Таа рече дека нападот е голема грешка, но додаде дека никогаш немало шанса да се создаде безбедносна архитектура којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во моментов не планира повеќе јавно да зборува за Русија. Loading… На крајот на февруари Меркел го осуди рускиот напад врз Украина.   Зеленски: Знаеме дека Русите се обидуваат да мобилизираат нови идиоти   Од нејзиниот кабинет за ДПА изјавија дека нејзината изјава се уштеПрочитај повеќе