Алјаска

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на јужна Алјаска, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Првично, јачината на земјотресот беше утврдена на 5,2 степени, а беше на длабочина од 55 километри, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската крајбрежна стража забележала кинески и руски поморски конвој, вклучувајќи крстосувач со наведувана ракета и разурнувач, во близина на островот Алјаска. Loading… Два кинески и три руски брода Два други брода на кинеската морнарица и три брода на руската морнарица се забележани во Беринговото Море во формација на 138 километриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северноамериканската команда за воздушна одбрана (НОРАД) преку Твитер објави дека има нов, трет инцидент на руски воен авион кој минува низ зоната за идентификација на воздушната одбрана на Алјаска. Loading… Претходно Си-Ен-Ен објави два инцидента. Инаку, зоната за идентификација на воздушната одбрана на Алјаска (АДИЗ) е меѓународен воздушен простор воПрочитај повеќе