Алјаска

brown wooden signage on gray sand during daytime

Сподели со своите пријатели

На денешн ден САД ја купиле Алјаска од Русија. Патничкиот авион Боинг 737 за прв пат полетал на 9 април 1967 година, а првиот снимен звук на човечки глас на фонограф е снимен на 9 април 1860 година. Loading… Првиот снимен звук Францускиот пронаоѓач и физичар Едуар-Леон Скот де МартинвилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден постар маж во САД почина од „сипаници од Алјаска“ и се верува дека е првата жртва на болеста неодамна откриена на Алјаска. Loading… Тој во ноември минатата година завршил во болница, а на крајот на јануари починал. Боледувал од рак и имал ослабен имунолошки систем, што можело да придонесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во снежната бура што ја зафати Алјаска досега паднаа повеќе од 2,6 метри снег, предизвикувајќи уривање на покривите на комерцијалните згради во Енкориџ. Loading… Од тие причини, властите ги повикаа жителите да го исчистат снегот од своите покриви.   While most of the nation is dealing with quieter weather, portionsПрочитај повеќе

mountain ranges near lake

Сподели со своите пријатели

Во одрон на главниот автопат на островската заедница во југоисточниот дел на американската сојузна држава Алјаска, најмалку три лица загинаа, три се сметаат за исчезнати, а еден е повреден, соопштија локалните власти. Loading… Стрмна, пошумена планина се урна во вторникот долж крајбрежниот дел на автопатот Зимовија во Врангел, Алјаска, 250Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патник на летот на Алјаска ерлајнс од Атланта, Џорџија, до Сиетл, Вашингтон, е обвинет за закана со бомба поради која пилотите го приземјиле авионот во Спокејн, Вашингтон, објави Сиетл Тајмс. Loading… Според весникот, документите поднесени во Окружниот суд на САД наведуваат дека Брендон Скот (38) се соочува со обвиненија заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северноамериканската воздушна команда (НОРАД) објави дека пресретнала шест руски авиони во близина на Алјаска. Loading… НОРАД изјави дека „откри, следеше, идентификуваше и пресретна шест руски авиони во близина на зоната за идентификација на воздушната одбрана на Алјаска (АДИЗ). – Руските авиони останаа во меѓународниот простор и не влегоа во американскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поларна мечка нападна и уби жена и момче во зафрлено село во западна Алјаска. Loading… Полициските службеници соопштија дека вчера околу 14 часот и 30 минути по локално време примиле дојава за напад во Велс, на западниот дел на полуостровот Севард, објави новинската агенција КТУУ. „Првичните извештаи покажуваат дека поларнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одборот за рибарство на Алјаска и Советот за рибарство на Северен Пацифик минатата недела објавија дека популацијата на снежните ракови во Беринговото Море паднала под редовниот праг за риболов. Loading… Бројките зад таа одлука се шокантни: популацијата на споменатите ракови се намали од околу осум милијарди во 2018 година наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските борбени авиони Ф-16 полетаа за да ги придружуваат двата руски стратешки ракетни носачи Ту-95 кои прелетаа покрај Алјаска на 17 октомври. Loading… Ова го соопшти Командата за воздушна одбрана на Северна Америка (НОРАД). „Два авиони Ф-16 на американските воздухопловни сили придружуваа руски авиони кои летаа во меѓународен воздушен просторПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца Руси кои наводно бегаат од воена мобилизација поднеле барање за азил во САД откако пристигнале во Алјаска со брод, соопштија американските власти. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец прогласи делумна воена мобилизација поради војната во Украина, а Ројтерс јавува дека десетици илјади мажи избегале од Русија и воПрочитај повеќе