Али Хамнеи

Сподели со своите пријатели

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи вчера ја водеше бајрамската молитва во Техеран, по што одржа говор во кој рече дека Израел направил грешка со нападот врз иранската дипломатска мисија во Сирија, нагласувајќи дека „злобниот режим“ треба да биде и ќе биде казнет за тоа што го направи. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, во средата изјави дека Израел „ќе добие шлаканица“ откако во воздушен напад врз иранскиот конзуларен дел во Дамаск загинаа седум членови на Револуционерната гарда, од кои двајца генерали. Loading… – Поразот на ционистичкиот режим ќе продолжи во Газа и тој режим ќе биде блискуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според неофицијални извештаи, излезноста на парламентарните избори во Иран одржани на 1 март е околу 40 отсто, што е најниска излезност од Исламската револуција во 1979 година, пренесува Ројтерс. Loading… Изборите се гледаат како тест за легитимноста на свештеничкиот естаблишмент. Повеќе од 61 милион луѓе во Иран имаа право даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Иран денеска се одржуваат парламентарни избори, а врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи (84) беше еден од првите гласачи. Loading… Хамнеи ги повика граѓаните да гласаат што е можно поскоро, наведувајќи дека, како што рече, „и пријателите и непријателите на Иран ја следат излезноста“, пренесува Arab News. „НаправетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот врховен водач Али Хамнеи ги водеше молитвите на погребот на Сајед Рази Мусави, висок советник на иранската револуционерна гарда, кој беше убиен во, како што тврди Иран, израелски воздушен напад во Сирија, јавува Ројтерс. Loading… Хамнеи оддаде почит на „неуморната борба на овој маченик“, објави иранската државна телевизија. ТелотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во израелски воздушен напад пред сириската престолнина Дамаск загинал висок советник во Иранската револуционерна гарда, соопштија три безбедносни извори и ирански државни медиуми. Loading… Извори за Ројтерс изјавија дека советникот, генерал Сејед Рази Мусави, бил одговорен за координација на воениот сојуз меѓу Сирија и Иран. „Нема да коментирам странски извештаи,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Муслиманските земји мора веднаш да прекинат со сите форми на трговска и економска соработка со Израел, изјави иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи за време на говорот пред студентите. Loading… „Она на што муслиманските земји мора да се согласат безусловно и веднаш е прекин на тие злосторства во Палестина штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Им порачуваме на Американците и нивните израелски пријатели – денеска испраќате ракети кои убиваат невини цивили.“ Loading… Пред два дена, врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи рече дека „геноцидот“ врз Палестинците во Појасот Газа мора „веднаш“ да престане. Израел вети дека ќе го уништи движењето Хамас поддржано од Техеран, кое владееПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на иранското правосудство Голамхосеин Мохсени Ејеџи денеска изјави дека околу 22.000 лица кои беа уапсени за време на повеќемесечните протести против иранската влада се помилувани, пренесе иранската новинска агенција ИРНА. Loading… Антивладините протести започнаа низ Иран во септември, по смртта на младата Иранка Махса Амини во полициски притвор. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот врховен лидер помилува „десетици илјади“ затвореници, вклучително и многу поврзани со антивладините протести. Loading… Државните медиуми јавуваат дека ајатолахот Али Хамнеи ја донел одлуката под одредени услови. Помилувањата беа објавени пред годишнината од Исламската револуција во 1979 година. Во септември минатата година во земјата избија демонстрации, откако една женаПрочитај повеќе