Али Хамнеи

Сподели со своите пријатели

Шефот на иранското правосудство Голамхосеин Мохсени Ејеџи денеска изјави дека околу 22.000 лица кои беа уапсени за време на повеќемесечните протести против иранската влада се помилувани, пренесе иранската новинска агенција ИРНА. Loading… Антивладините протести започнаа низ Иран во септември, по смртта на младата Иранка Махса Амини во полициски притвор. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот врховен лидер помилува „десетици илјади“ затвореници, вклучително и многу поврзани со антивладините протести. Loading… Државните медиуми јавуваат дека ајатолахот Али Хамнеи ја донел одлуката под одредени услови. Помилувањата беа објавени пред годишнината од Исламската револуција во 1979 година. Во септември минатата година во земјата избија демонстрации, откако една женаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо, чии карикатури на иранскиот духовен водач, ајатолахот Али Хамнеи, минатата недела предизвикаа дипломатска криза меѓу Париз и Техеран, во својот нов број објави карикатури со ајатолахот. Loading… На насловната страница на новиот број, кој вообичаено излегува во среда, има карикатура на верски водачи во различниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Внуката на врховниот ирански верски водач, ајатолахот Али Хамнеи, опозиционерката Фарида Морадкани беше уапсена во Иран. Loading… Таа беше уапсена откако ги повика странските влади да ги прекинат сите врски со Техеран поради насилното задушување на протестите предизвикани од смртта на една млада Иранка во полициски притвор. „Слободен свет, бидиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, антивладините протести ги нарече немири организирани од иранскиот непријател, објави денеска новинската агенција Тасним. Loading… Хамнеи рече дека непријателот организирал немири во Иран против големиот напредок на земјата во развојот и достигнувањата, пренесе Ројтерс. Низ Иран веќе еден месец се одржуваат протести заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот верски водач во понеделникот им даде силна поддршка на безбедносните сили соочени со масовните протести низ земјата, велејќи дека демонстрациите, предизвикани од смртта на една млада жена во полициски притвор, биле „планирани и не се израз на волјата на обичните луѓе“. Loading… Во своите први коментари за немирите штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се шири брутално видео на кое се гледа како жена во Иран им приоѓа на полицајците на улица. Loading… Овој чин наиде на остра осуда, а жените кои храбро се спротивставуваат на угнетувачкиот режим добиваат поддршка ширум светот. На видеото можете да видите како жената со раширениПрочитај повеќе