Алес Бјаљацки

Сподели со своите пријатели

Судот во Белорусија го осуди добитникот на Нобеловата награда за мир Алес Бјаљацки на 10 години затвор во петокот, јави руската државна новинска агенција ТАСС. Loading… Бјаљацки, продемократски активист и основач на организацијата за човекови права Весна (Пролет), која обезбедуваше правна и финансиска помош на демонстрантите за време на бранотПрочитај повеќе