Александар Вулин

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин го одликуваше поранешниот директор на Безбедносно-информативната агенција (БИА) на Србија, Александар Вулин со Орден за пријателство, соопшти Движењето на социјалистите, чиј основач е Вулин. Loading… Како што е наведено, Вулин е награден за „голем личен придонес во развојот и унапредувањето на соработката меѓу Безбедносно-информативната агенција наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската паравоена група „Вагнер“ вчера демантираше дека регрутира српски државјани да се борат во Украина, еден ден откако активисти поднесоа кривична пријава против организацијата во Белград. Loading… Меѓу лицата наведени во кривичната пријава се и рускиот амбасадор во Србија Александар Бочан-Харченко и Александар Вулин, директор на БИА на Србија, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин денеска треба да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на работната посета на Москва. Loading… Според руското Министерство за надворешни работи, Лавров и Вулин планираат да разговараат за соработката меѓу Русија и Србија и ќе разговараат заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Решавањето на српското национално прашање не смее да им се препушти на европските бирократи, изјавил министерот за одбрана Александар Вулин по повод препораките изнесени во Стратегијата за проширување на ЕУ, дека Србија би требало да постигне правно-обврзувачки споразум со Косово и Метохија. Коментирајќи ги препораките изнесени во Стратегијата за проширувањеПрочитај повеќе