Лавров денеска во Москва се среќава со Вулин

Сподели со своите пријатели

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин денеска треба да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за време на работната посета на Москва.

Loading...

Според руското Министерство за надворешни работи, Лавров и Вулин планираат да разговараат за соработката меѓу Русија и Србија и ќе разговараат за итни регионални и меѓународни прашања, пишува руската прорежимска агенција Тасс.

Рускиот амбасадор во Белград, Александар Бочан-Карченко, истакна дека во подготовките за средбата доминирало косовското прашање.

Москва ги повика Приштина, САД и ЕУ да ги обезбедат правата на српското население на Косово

Тензиите ескалираа на Косово и Метохија на крајот на јули, откако косовската полиција затвори контролен пункт на административната линија со Србија, како дел од подготовките за спроведување на забраната за српските лични и регистарски таблички.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Паника на лет од Полска: Авионот морал принудно да слета

Како одговор, Србите кои живеат во северниот дел на Косово протестираа и ги блокираа главните патишта.

Како резултат на меѓународните напори, Приштина одлучи да ја одложи забраната до 1 септември.

Европската унија посредуваше на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти на 18 август, но разговорите не доведоа до резултати.

Москва ги повика Приштина, САД и ЕУ да стават крај на неодговорните провокации и да ги обезбедат правата на српското население, пишува Тасс.

Loading...

Ситуацијата околу Украина ќе биде уште една тема на агендата на средбата меѓу Лавров и Вулин.