Александар Вучиќ (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе ѝ се обрати на јавноста во 20:00 часот од зградата на Претседателството. Loading… Според најавите, претходно тој ќе присуствува на седницата на Владата во 11 часот. Вучиќ синоќа имал средба со своите најблиски соработници во седиштето на СНС, а потоа, реагирајќи на несогласувањата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската паравоена група „Вагнер“ вчера демантираше дека регрутира српски државјани да се борат во Украина, еден ден откако активисти поднесоа кривична пријава против организацијата во Белград. Loading… Меѓу лицата наведени во кривичната пријава се и рускиот амбасадор во Србија Александар Бочан-Харченко и Александар Вулин, директор на БИА на Србија, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот Би-Би-Си денеска пишува дека видеото на паравоената група Вагнер на кое се гледа како српските „доброволци“ тренираат да се борат заедно со руските војници во Украина, предизвикало бес во Србија и ги открило нејзините сложени односи со Москва. Loading… Во написот со наслов „Бурни реакции во Србија поради ВагнерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставникот на Кнесетот Боаз Топоровски напиша авторски текст за „Џерусалим пост“ во кој ја анализира глобалната политичка криза и тензиите меѓу Истокот и Западот, кои во моментов се манифестираат во Украина. Loading… Тој тврди дека со оглед на актуелната глобална ситуација, има потреба од „силно, здраво и умерено лидерство коеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хакерската група Анонимус повторно му испрати порака на српскиот претседател Александар Вучиќ. Loading… Анонимусите ја информираа јавноста дека се многу ангажирани и дека ги собрале имејл адресите на стотици службеници од различни министерства. Својата порака ја завршија со прашање упатено до Вучиќ: „Еј, кукло на Путин, каде си? Уште соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неформалната меѓународна хакерска група „Анонимуси“ денеска испрати нови пораки до српскиот претседател Александар Вучиќ, во кои се наведува дека „ќе го натераат да плати висока цена“. Loading… Тие на еден од нивните профили на Твитер (@parrattarna) тврдат дека во текот на ноќта ја собориле веб-страницата на Војската на Србија, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Србија бара ослободување на сите уапсени Срби од северот на Косово, а во исто време бара начини за намалување на тензиите во таа област, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Ројтерс. Loading… Тој истакна дека „косовската полиција нема што да прави на север…, особено вооружените луѓе до заби“.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Тирана. Loading… Вучиќ на својот Инстаграм профил изјави дека имал срдечна средба со Макрон, со кого разменил мислења за, како што наведе, актуелните глобални прашања, но и за поврзувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград, Република Србија, започна Конференцијата за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Кралството Норвешка на која учествува и ќе говори премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски како и премиерите на Албанија и Црна Гора,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград се сретна со Турк Даудов, советник на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, од кого доби интересен подарок. Loading… Имено, на крајот од таа средба е направена интересна фотографија на која Даудов на Вучиќ му врачил национална бурка и капа. Што се случи на состанокот? ТуркоПрочитај повеќе