Александар Новак

Сподели со своите пријатели

Руските нафтени деривати сѐ уште се барани во земјите на ЕУ, изјави за новинарите рускиот вицепремиер Александар Новак, додавајќи дека тоа го потврдува и фактот што два вида нафтени деривати се отстранети од списокот со ограничени цени. Loading… „Вчера беа усвоени неколку дополнителни измени на регулативите на Европската унија, беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското производство на сурова нафта се зголеми за 2,2 отсто во периодот јануари-ноември 2022 година на 488 милиони тони, изјави за новинарите вицепремиерот Александар Новак. Loading… Според одлуката на групата ОПЕК + и во нејзините рамки, Русија годинава ќе произведе околу 530 милиони тони нафта и гасен кондензат, а воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија разговара за потенцијална „гасна унија“ со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите земји и да им го понуди на други клиенти, вклучително и Кина, објави денеска режимската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на изјавата на рускиот заменик премиер Александар Новак. Loading… ИдејатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Москва ѝ треба дозвола за нејзините бродови да истражуваат инциденти на гасоводот „Северен тек“ во Балтичкото Море, изјави денеска рускиот вицепремиер Александар Новак. Loading… Прашањето е пристапот на нашите бродови, кои треба да имаат право на премин до областа каде што се случија инцидентите, изјави Новак за новинарите, пренесуваПрочитај повеќе