Ајова

Сподели со своите пријатели

Официјалната трка за Белата куќа започна на 15 јануари, со внатрепартиски избори во Републиканската партија, познати како кокуси во Ајова. Loading… Републиканските гласачи го избраа кандидатот на партијата за да му се спротивстават на демократскиот претседателски кандидат. Доналд Трампубедливо го доби првото внатрепартиско гласање за кандидатот на Републиканската партија, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјалната трка за Белата куќа започна на 15 јануари, со внатрепартиски избори во Републиканската партија, познати како пратенички групи во Ајова, на кои републиканските гласачи го избраа кандидатот на партијата за да му се спротивстават на демократскиот претседателски кандидат. Loading… Доналд Трамп, поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, убедливо гоПрочитај повеќе

a group of people holding up signs in front of the capitol building

Сподели со своите пријатели

Судот во американската сојузна држава Ајова привремено ја блокираше забраната за повеќето абортуси по шестата недела од бременоста, само неколку дена откако гувернерката Ким Рејнолдс ја потпиша одлуката. Loading… Тоа значи дека абортусот е повторно легален во Ајова до 20-та недела од бременоста, додека судовите ја оценуваат уставноста на новиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Републиканецот Чак Грасли (89), сенатор од Ајова од 1981 година, го освои осмиот мандат во вторникот, објавија NBC и CBS. Loading… Тој се соочи со најтесната трка во последните 42 години, против демократот и поранешен врвен воен офицер Мајкл Франкен. Чак Грасли на крајот на новиот мандат ќе има 95Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во американската сојузна држава Ајова соопштија дека 18-годишна девојка, која признала дека убила маж кој неколку пати ја силувал, избегала од притвор. Loading… Пипер Луис била видена како ја напушта женската поправна установа Fresh Start во Де Моин во петокот во 6:15 часот, по што нејзиниот ГПС монитор воПрочитај повеќе