Тинејџерка во САД го убилa мажот кој ја силувал и избегалa од притвор

Сподели со своите пријатели

Властите во американската сојузна држава Ајова соопштија дека 18-годишна девојка, која признала дека убила маж кој неколку пати ја силувал, избегала од притвор.

Loading...

Пипер Луис била видена како ја напушта женската поправна установа Fresh Start во Де Моин во петокот во 6:15 часот, по што нејзиниот ГПС монитор во еден момент се исклучил, објави NBC News.

Властите издадоа налог за нејзино апсење, а сега е побарано преиспитување на првобитната казна и се соочува со 20 години затвор.

Луис се изјасни за виновна за убиство минатата година, а судот ја осуди на пет години условна казна под строг надзор во притворен центар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплавите во Бангладеш загрозија два милиони луѓе

Таа мора да плати и отштета од 150.000 долари на семејството на убиениот.

„Ме силуваше многу пати“

Во 2020 година, тинејџерка спиела во ходникот откако избегала од насилнички дом. Ја примил маж и почнал да ја продава на други за секс.

Луис изјави дека еден од мажите кои платиле за неа бил Захари Брукс (37) и дека ја силувал многу пати.

Луис, кој тогаш имала 15 години, го избола Брукс повеќе од 30 пати во јуни 2020 година.

Loading...

Иако прифатила дека сторила кривично дело, таа ги бранеше своите постапки.

„Одземив нечиј живот. Но, тој ден не мислев. Чувствував дека не сум безбедна и дека сум во опасност, поради што го направив тоа. Но, тоа не го негира фактот дека направив кривично дело“ изјави Луис.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто има толку многу мртви на аџилакот во Саудиска Арабија?

Полицијата и обвинителството не оспоруваа за време на судењето дека Луис бил сексуално злоставувана и тргувана.

Но, обвинителството тврдеше дека Брукс спиел кога таа го избодела и затоа не претставувал непосредна закана во тој момент.