Светските цени на прехранбените производи паднаа во јули

Сподели со своите пријатели

Светските цени на прехранбените производи значително паднаа во јули, под влијание на падот на цените на житариците и растителното масло, објави денеска Организацијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО).

Loading...

Откако достигна највисоко ниво во март по почетокот на руската инвазија на Украина, индикаторот за цените на храната на ФАО, кој ги следи промените на меѓународните цени на кошницата основни производи, падна за 8,6 отсто во јули во споредба со претходниот месец, што го означи четврти по ред пад на цените.

Сепак, цените и понатаму се на високо ниво и во јули беа на 140,9 поени на индексот на ФАО, што е зголемување од 13,1 отсто на годишна основа во однос на јуни 2021 година, наведува агенцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сана Марин: Вознемирена сум, тоа не требаше да излезе во јавност

Главниот економист на ФАО Максимо Тореро Кален го поздрави добредојдениот пад, особено во однос на пристапот до прехранбени производи.

Сепак, тој предупреди дека бројните ризици продолжуваат да ја загрозуваат глобалната безбедност на храната, како што се рецесијата или зголемените цени на житото и нивното потенцијално влијание врз производството и егзистенцијата на земјоделците.

Показателот на ФАО за растителни масла во јули падна за 19,2 отсто, на најниско ниво во последните 10 месеци, под влијание на падот на цените на сите масла и на суровата нафта.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германската полиција отвори истрага против палестинскиот лидер Махмуд Абас

За падот на цените придонесоа големото количество на расположливо палмово масло за извоз во Индонезија и добрата жетва на масло од репка, заедно со намалената побарувачка за извоз на сончогледово масло, чиј главен производител е Украина, чија цена забележа значителен капка.

Показателот на ФАО за житни култури падна за 11,5 отсто, како реакција на постигнатиот договор меѓу Украина и Русија за деблокирање на главните пристаништа во Црното Море.

Loading...

Од потпишувањето на тој договор на 22 јули, првиот брод „Разони“ ја напушти Одеса во понеделникот по пет месеци целосна блокада во украинските пристаништа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Веслачи спасени 1.500 километри од брегот откако им потонал чамец

Уште три брода со жито ја напуштија Украина денеска, рече Турција, која го надгледува извозот.

Индикаторот ФАО, исто така, покажува дека цените на шеќерот паднале за 3,8 отсто, врз основа на падот на цените на етанолот што предизвика во јули да се произведе повеќе шеќер во Бразил од очекуваното.

Изгледите за поволно производство во Индија, исто така, придонесоа за овој пад на цените на шеќерот и обезбедија противтежа на стравувањата за европското производство на шеќерна репка.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.