Суданската армија ги прекина преговорите за прекин на огнот

Сподели со своите пријатели

Суданската војска ги прекина преговорите за прекин на огнот и пристап до хуманитарна помош, изјави судански дипломатски извор, што предизвика страв од дополнително крвопролевање и хаос.

Loading...

Преговорите со ривалските паравоени сили за брза поддршка започнаа на почетокот на мај и резултираа со декларација за посветеност на заштитата на цивилите и два краткорочни договори за прекин на огнот кои постојано беа прекршени.

Војската и Силите за брза поддршка се согласија да го продолжат еднонеделниот прекин на огнот за пет дена непосредно пред да истече доцна во понеделник.

Двете страни го прекршуваат прекинот на огнот еден по друг, предизвикувајќи загриженост за продолженото насилство што може да ги дестабилизира другите земји во регионот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху на удар на Палестинците откако користеше мапа на голем Израел во ОН

Борбите продолжија до доцна синоќа

Според локалните жители, борбите продолжиле во јужниот дел на Картум и Омдурман до доцна синоќа.

За прекин на огнот се преговараше со посредство на Саудиска Арабија и САД. Двете страни го прекршија прекинот на огнот, но тоа овозможи да се достави помош до околу 2 милиони луѓе.

Поради војната, речиси 1,4 милиони луѓе ги напуштиле своите домови, а 350 илјади побегнале во соседните земји.

Во делови од главниот град е широко распространет грабежот, а често има прекини во снабдувањето со струја и вода.

Loading...

Повеќето болници не можат да работат.

Обединетите нации, некои хуманитарни агенции, амбасади и делови од централната влада на Судан привремено ги преместија своите канцеларии во Порт Судан во суданската држава на Црвеното Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Во тоа важно пристаниште за Судан генерално немаше немири.

Водачите на војската и Силите за брза поддршка зазедоа клучни позиции во владејачкиот совет на Судан откако поранешниот лидер Омар Ал Башир беше соборен во народното востание во 2019 година.

Војската и Силите за брза поддршка заедно извршија државен удар во 2021 година, кога требаше да да го предаде раководството на советот на цивили дека на крајот ќе избие конфликт меѓу нив околу командниот синџир и патот кон транзицијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Судан можете да ги прочитате ТУКА.