Судан

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 9.000 мртви, 5,5 милиони насилно раселени во Судан и во регионот. Во исто време, повеќе од половина од населението на третата по големина земја во Африка, поточно околу 24 милиони Суданци и мигранти од сите делови на Африка во таа земја, денес имаат потреба од хуманитарна помош иПрочитај повеќе

people in traditional dress standing on the street during daytime

Сподели со своите пријатели

BBC Arabic го откри скриениот свет на сексуална злоупотреба и експлоатација на жени од мажи кои се претставуваат како „духовни исцелители“. Loading… Сведоштвата собрани од Би-Би-Си од 85 жени во текот на една година именувале 65 таканаречени исцелители во Мароко и Судан, со обвинувања кои се движат од вознемирување доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку девет лица загинаа, вклучително и четворица воени лица, откако вечерва се урна авион во Порт Судан. Loading… Како што соопшти суданската армија, причина за падот на авионот „Антонов“ е технички дефект, пренесува Ројтерс. Работата на аеродромот во Судан ќе биде прекината во следните неколку часа. Според суданските новинари наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Командантот на паравоената група на Суданските сили за брза поддршка (РСФ) изјави дека формирал комитет за поврзување со политичките групи и бунтовничките движења со цел да се постигне политичко решение за суданската криза. Loading… Мохамед Хамдан Дагало, познат како Хемедти, рече дека овој потег има за цел да се постигнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судирите меѓу суданската армија и паравоените сили за брза поддршка (РСФ) се интензивираа во суданската престолнина Картум и западните региони и покрај бројните обиди за мирно завршување на конфликтот. Loading… РСФ соопшти дека нивните сили собориле воен авион и беспилотно летало во Бахра, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс. РСФПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во некои делови на Картум денеска избувнаа судири, откако истече 72-часовното примирје меѓу завојуваните воени фракции, изјавија очевидци, пренесе Ројтерс. Loading… Непосредно пред завршувањето на прекинот на огнот околу шест часот утринава, имаше извештаи за борби во сите три града што ја сочинуваат пошироката област на суданската престолнина – Картум,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбите потресоа неколку градови во западен Судан во проширување на речиси двомесечната војна, при што беше убиен регионалниот гувернер откако јавно ги обвини паравоените сили за смртни случаи на цивили. Loading… Конфликтот меѓу армијата и паравоените сили за брза поддршка (РСФ) предизвика хуманитарна криза во суданската престолнина Картум, како иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави и Саудиска Арабија остро го осудија продолжувањето на насилството во Судан оваа вечер, откако истече 24-часовниот прекин на огнот меѓу конфликтните сили. Loading… Тие во заедничкото соопштение наведоа дека суданската армија и Силите за брза акција (РСФ) успеале да ги задржат своите војници под контрола за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 300 деца од различна возраст се спасени од сиропиталиште во главниот град на Судан, Картум, каде што биле блокирани додека се воделе борби меѓу завојуваните страни во градот, соопштија денеска претставници на хуманитарни организации. Loading… Децата се евакуирани бидејќи од средината на април 71 дете починало од глад иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Суданската војска ги прекина преговорите за прекин на огнот и пристап до хуманитарна помош, изјави судански дипломатски извор, што предизвика страв од дополнително крвопролевање и хаос. Loading… Преговорите со ривалските паравоени сили за брза поддршка започнаа на почетокот на мај и резултираа со декларација за посветеност на заштитата на цивилитеПрочитај повеќе