Судан

Сподели со своите пријатели

Дваесет и седум лица се убиени во јужносуданската држава Централна Екваторија во судири меѓу сточари и паравојски пред посетата на папата Франциско, изјави локален претставник за Ројтерс. Loading… Папата треба да пристигне во Јужен Судан од соседната Демократска Република Конго, со надеж дека ќе поттикне пробив во мировниот процес чијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патнички автобус удри во паркиран камион на автопат во суданскиот град Омдурман во вторникот рано наутро, при што загинаа најмалку 16 лица, соопшти полицијата, јави Анадолија. Loading… Во несреќата, информираат од полицијата, се повредени најмалку 19 лица. Причината за несреќата не е позната Автобусот се движел кон Картум од Фашер,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судан се соочува со генерациска катастрофа, бидејќи околу седум милиони деца не одат на училиште поради поплавите, гладот ​​и нестабилната ситуација во таа земја, објави денеска Гардијан. Loading… Хуманитарните групи предупредуваат дека третина од децата во Судан не одат на училиште, додека останатите немаат доволно наставници. Најтешка е ситуацијата воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 70 луѓе загинаа во Судан, а околу 14.500 куќи се уништени во сезонските дождови и поплавите во таа земја, соопшти денеска висок судански функционер, пренесува АП. Loading… Бројот на загинати од почетокот на сезоната на дождови во мај е 77 лица, изјави за американската агенција Абдул-Џалил Абдул-Рахим, портпаролПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на жртвите од почетокот на сезоната на дождови во Судан во поплавите се зголеми на 66, изјави денеска бригадниот генерал Абдул-Џалил Абдул-Рахим. Loading… Според него, уште 28 лица се повредени во поплавите, пренесе АП. Околу 24.000 домови и дваесет владини згради беа сериозно оштетени или целосно уништени, рече Абдул-Рахим.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали знаете дека постојат одредени точки на планетата кде температурите можат да достигнат и до 70 степени целизусови? Ова е приказната за 10. најтопли места во светот. Долина на смртта, Калифорнија Долината на смртта е позната по субтропкста клима, летата се многу топли и долги, а зимите кратки. Во овааПрочитај повеќе