Србија го зголеми минималецот на 343 евра

Сподели со своите пријатели

Владата на Србија ја донесе Одлуката за минимална плата за 2023 година, која ќе изнесува 40.020 динари (343 евра), објави Бета.

Loading...

Минималната цена на трудот на тој начин ќе биде повисока за 14,3 отсто, односно треба да се зголеми од 201,22 динари по работен час на 230 динари (од 1,71 на 1,96 евра).

„Особено е важно што е постигнато минималната плата всушност да расте повеќе од инфлацијата, за да се зачува, но и да се подобри квалитетот на животот на граѓаните на Србија“, велат од Владата на Србија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најголемата германска пиварница го прекина производството во Франкфурт

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.