„Со оваа цена на гасот ЕУ ја чекаат десет страшни зими“

Сподели со своите пријатели

Министерката за енергетика на Белгија предупреди дека земјите од Европската унија ќе се соочат со пет до десет страшни зими доколку не се преземе ништо за замрзнување на цената на природниот гас, јави Би-Би-Си.

Loading...

Се зголемуваат повиците да се постави плафон за цената на гасот ширум ЕУ и да се одвои цената на гасот од цената на струјата.

Земјите на ЕУ се борат со големи зголемувања на цените на енергијата откако Русија, клучен снабдувач на гас, ја нападна Украина во февруари.

Земјите кои ја поддржуваат Украина се обидуваат да ја намалат зависноста од руската нафта и гас, а Русија за возврат има ограничени испораки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој би можел да го поправи Северен тек?

Минатата година ЕУ увезе 40 отсто од своите испораки на гас од Русија.

„Следните пет до десет зими ќе бидат страшни ако не направиме ништо“

Белгиската министерка за енергетика Тине Ван дер Страетен на Твитер објави дека е неопходно итно да се замрзнат цените на бензинот во Европа, додавајќи дека врската меѓу цените на гасот и струјата е вештачка и треба да се реформира.

„Следните пет до десет зими ќе бидат ужасни ако не преземеме ништо“, предупреди таа.

„Мораме да дејствуваме на изворот на европско ниво и да работиме на замрзнување на цените на бензинот“, посочи Ван дер Страетен.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

„Цените на струјата мора да паднат“

Струјата поскапува во Европа, а оваа недела достигна рекордни нивоа.

„Мораме да го запреме ова лудило на енергетските пазари“, изјави австрискиот канцелар Карл Нехамер.

Цените на струјата мора да паднат, рече Нехамер и ја повика ЕУ да ги одвои цените на струјата и гасот.

„Не можеме да дозволиме Путин да ја одредува европската цена на струјата секој ден“, додаде тој.

Природниот гас сè уште широко се користи за производство на електрична енергија. Откако поскапеа бензините, поскапе и струјата.

Сепак, големопродажната цена на електричната енергија останува висока дури и кога доаѓа од многу поевтини обновливи извори.

Германија, најголемиот увозник на руски гас во 2020 година, се стреми да ги зголеми резервите на гас пред зимата и покрај тоа што Русија ги намалува испораките.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пристигнаа нови фотографии од Балтикот: Од морето врие гас!

Нејзината цел беше до октомври магацините да се наполнат со гас до 85 отсто, па затоа воведе мерки за заштеда на енергија.

Loading...

Министерот за економија Роберт Хабек рече дека ваквите мерки, заедно со набавката на гас од алтернативни добавувачи, и овозможиле на Германија да ја исполни својата цел порано од очекуваното.

Тој оцени дека целта од 85 проценти може да се постигне до почетокот на септември.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.