Словачка одлучи да ја блокира испораката на оружје за Украина

Сподели со своите пријатели

Словачката влада во средата одлучи да ја блокира големата испорака на оружје за Украина, што ѝ беше ветено на земјата од претходната извршна власт.

Loading...

„Владата не го одобрува предлогот за донација на воена опрема за Украина“ во износ од 40,3 милиони евра, стои на официјалната веб-страница на Владата.

Предложениот четиринаесетти пакет помош за кој одлучи поранешното раководство на Министерството за одбрана се однесуваше на испорака на муниција од 7,62 мм и муниција со голем калибар за пушки од 125 мм, како и испорака на противвоздушни ракети, минофрлачи и мини-експлозиви.

Тие нудат само хуманитарна и цивилна помош

Новата коалициска влада, на чело со Роберт Фицо од крајот на октомври, а составена од проруската и крајно десничарската партија СНС, најави дека помошта за Украина отсега ќе биде ограничена на „хуманитарна и цивилна“.

Фицо во вторникот рече дека „никој нема да спречи словачка компанија да произведува оружје и да ја снабдува Украина, ако тоа го сака“.

Од почетокот на војната што Русија ја започна во соседна Украина, Словачка му достави на Киев воена опрема вредна околу 671 милион евра.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.