Сијарто за приклучувањето на Украина во ЕУ: Апсурдно е…

Сподели со своите пријатели

Во Украина не се почитува слободата на говорот и медиумите, не се одржуваат избори, би било апсурдно да се оцени почитувањето на владеењето на правото во земјата, како и ненавремениот прием во ЕУ, во такви услови, рече министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто.

Loading...

Унгарскиот министер во видеообраќање на социјалните мрежи го нарече точен заклучокот на Европската комисија, според кој Украина не го исполнила условот за членство во ЕУ, особено имајќи ги предвид недозволивите прекршувања во областа на почитувањето на правата на националните малцинства.

Според него, Будимпешта ја смета за поактуелна „стратешката дискусија во ЕУ за понатамошната политика на заедницата кон Украина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Постои висок ризик од терористички напади во ЕУ поради војната во Газа“

Сијарто ја поздрави и препораката за доделување статус на земја кандидат за членство во ЕУ на Грузија и посочи дека натамошното проширување на Унијата треба да се одвива пред се на сметка на земјите од Западен Балкан.

Во средата, ЕК препорача да започнат преговорите за влез во ЕУ со Украина и Молдавија, а усвојувањето на преговарачките рамки го услови со фактот дека Киев и Кишињев мора да исполнат неколку услови.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека вистинските рокови за пристапување на Украина и Молдавија во ЕУ зависат од реформите и принципот на доделување членство „по заслуга“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија објави дека пресретнала 35 украински дронови над Крим и Азовското Море

За официјалната одлука за почеток на преговарачкиот процес шефовите на држави и влади ќе разговараат на самитот на ЕУ во Брисел од 14 до 15 часот. декември.

Оваа одлука мора да биде донесена едногласно од сите досегашни членки на Унијата.

Loading...