Сијарто: Рускиот гас за Унгарија ќе помине низ Србија

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека е потпишан договор со Гаспром, според кој во земјата секојдневно ќе пристигнуваат дополнителни 5,8 милиони кубни метри гас преку Турски тек, односно преку територијата на Србија, од 1 септември, пренесува РИА Новости.

Loading...

„Постигнат е договор за испорака на гас во септември и октомври. Гаспром од 1 септември ќе продолжи да испорачува гас за Унгарија преку воспоставени договори… Во август максималниот број дополнителни испораки достигна 2,6 милиони кубни метри“, рече Сијарто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија повторно одби воени репарации за Полска

„Сега успеавме да потпишеме договор според кој од 1 септември преку јужниот правец, односно преку Србија, покрај утврдените договори, максималната количина на гас испорачуван во Унгарија дневно ќе биде 5,8 милиони кубни метри. нагласи.

Во септември 2021 година, Унгарија и Гаспром потпишаа договори за испорака на 4,5 милијарди кубни метри гас годишно во следните 15 години, од кои 3,5 милијарди кубни метри гас годишно поминуваат преку Србија (од Турски тек) и 1 милијарда преку Австрија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја испука балистичка ракета во воздушен простор на Јапонија

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.