Шведскиот премиер бара одобрување од Турција за влез во НАТО

Сподели со своите пријатели

Шведскиот премиер Улф Кристерсон денеска ќе побара одобрување од Турција за членство на неговата земја во НАТО на состанокот во Анкара со претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој го запре процесот и ја обвини Шведска дека ги штити милитантите.

Loading...

Заедно со Финска, Шведска поднесе барање за членство во НАТО во мај поради руската агресија во Украина и ширењето на руската закана, но Турција се закани дека ќе се спротивстави на нивното членство, обвинувајќи го Стокхолм за заштита на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) и други групи.

Претставниците на трите земји потпишаа меморандум во јуни за укинување на ветото на Турција доколку Шведска и Финска ја отстранат својата загриженост.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори луксузен хотел во Истанбул (ВИДЕО)

Ердоган во вторник попладне треба да ја прими премиерката Кристерсон во претседателската палата во Турција, по што двајцата ќе ѝ се обратат на јавноста.

Новата шведска влада се оградува од курдската ЈПГ

Министерот за надворешни работи, Тобијас Билстром, во саботата изјави за шведското радио дека новата шведска влада ќе се дистанцира од милицијата на сириските Курди ЈПГ како дел од напорите да добие согласност од Турција да се приклучи кон Северноатлантскиот договор.

Турција ја смета ЈПГ за продолжување на ПКК, партија која започна бунт против турската држава во 1984 година и која Анкара, Европската унија и САД ја сметаат за терористичка група.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори луксузен хотел во Истанбул (ВИДЕО)

Шведска, заедно со САД и другите членки на НАТО, ја поддржа ЈПГ во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија и Ирак.

Турција најави дека ќе ја блокира кандидатурата на Шведска доколку земјата не престане да ја поддржува ЈПГ.

Loading...

Кандидатурата на Шведска беше прифатена од 28 од 30 членки на НАТО.

Шведска и Финска оваа недела го изразија своето верување дека и Унгарија ќе го поддржи нивниот прием.

Во колумна за шведскиот весник Афтонбладет во понеделникот, претставникот за комуникации на Ердоган Фахретин Алтун напиша дека ја смета посетата на Кристерсон на Турција за „историска можност“ за кандидатурата на Шведска за НАТО.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори луксузен хотел во Истанбул (ВИДЕО)

„Ние сме внимателни оптимисти дека шведската влада ќе преземе конкретни чекори за решавање на загриженоста од тероризмот“, напиша Алтун.