Што се знае досега за инцидентот со дрон во Кремљ?

Сподели со своите пријатели

Снимката од дрон кој експлодира над Кремљ – центарот на руската моќ и симболичното срце на земјата – предизвика бран обвинувања што се протега од Москва до Вашингтон и поттикна теории на заговор на социјалните мрежи, збунувајќи ги експертите ширум светот.

Loading...

Русија ја обвини Украина дека извршила храбар обид за атентат на Владимир Путин.

Украина негираше дека има некаква врска со инцидентот, додека претседателот Володимир Зеленски рече: „Ние не ги напаѓаме Путин или Москва“.

САД досега дадоа необврзувачки изјави.

Во меѓувреме, многу руски експерти ја покренаа можноста дека државниот удар би можел да биде операција на лажно знаме од Москва.

Единствената грижа на Украина, рече Зеленски, е да ги брани своите градови и села од руската инвазија.

„Ние не го напаѓаме Путин или Москва, ние се бориме на наша територија.“

Украина претходно изврши напади со дронови во Русија и Крим, а нападот врз Кремљ би претставувал најхрабриот потег на Киев досега.

Loading...

„Ако претпоставиме дека станува збор за украински напад, сметајте го тоа за перформативен напад, демонстрација на способност и изјава за намери. Немојте да мислите дека Москва е безбедна“, напиша експертот за безбедност Марк Галеоти на Твитер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Карактеризирањето на таквите напади како обид за атентат на Путин, како што направи Москва, е игра на Кремљ, изјави Галеоти.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, изјави дека претседателот не бил во Кремљ во моментот на нападот.

„Тој озлогласено ретко оди во Кремљ, а камоли да преноќи таму“, напишал и Галеоти.

Мик Малрој, поранешен заменик-помошник секретар за одбрана на САД и офицер на ЦИА, изјави за Би-Би-Си дека Украина внимателно ги следела движењата на Путин, па веројатно знаеле дека тој во тоа време не бил во Кремљ.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека се што доаѓа од Кремљ треба да се земе со резерва.

Украина претходно ја демонстрираше способноста да напаѓа длабоко во руската територија во еден пример со користење на дрон за цел на стратешки важна воздушна база во близина на Рјазан, град на 240 километри од Москва.

Инсајдер во одбранбената индустрија, кој сакал да остане анонимен, изјавил за Економист во март дека војската треба да добие „значајни и високотехнолошки способности“ во својата програма за беспилотни летала во наредните недели и месеци.

Loading...

И додека нападот врз Москва во средата го означи првиот напад на руската престолнина од почетокот на руската војна во Украина, објавените документи на американските разузнавачки служби покажуваат дека Украина планирала да ја нападне Москва на 24 февруари, на годишнината од инвазијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Според документите, Киев на крајот се откажал од својата намера под притисок на САД.

„Појавата на неидентификувани дронови во енергетските капацитети или на територијата на Кремљ може само да укаже на герилските активности на локалните сили на отпорот“, изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател.

Илја Пономарев, поранешен руски функционер, изјави за Си-Ен-Ен дека верува оти нападот е дело на руски групи, а не на украинската војска.

Голем број експерти ја обвинија Русија дека настанот го организирала под лажно знаме – операција со намера да го обвини противникот.

Ударот дојде во потенцијален пресврт во војната додека Украина се подготвува за долгоочекуваната контраофанзива.

Запрашан зошто Русија ќе ја обвини Украина дека се обидува да го убие Путин, Зеленски рече: „Многу е едноставно. Русија нема да победи. Тој (Путин) повеќе не може да го мотивира своето општество и повеќе не може само да ги испраќа своите војници во смрт… сега тој мора некако да ги мотивира своите луѓе да продолжат напред“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Малрој рече: „Русија можеби го измислува ова за да го искористи како изговор за да го нападне претседателот Зеленски, нешто што тие се обидоа во минатото“.

Loading...

Западните аналитичари рекоа дека одговорот на Москва на нападот бил мошне координиран и се прашуваат зошто немало извештаи за експлозиите пред официјалното соопштение на Кремљ, 12 часа откако се вели дека се случиле.

Институтот за проучување на војната изјави дека Русија најверојатно го извршила нападот за да ја нагласи егзистенцијалната закана за граѓаните на Русија и да се подготви за поширока мобилизација.

„Малку е веројатно дека два дрона би можеле да навлезат во повеќе слоеви на противвоздушната одбрана и да детонираат или да бидат соборени точно над срцето на Кремљ на начин што ги обезбедил спектакуларните снимки прекрасно снимени од камерата.

Инцидентот се совпадна и со подготовките за Денот на победата, кој обично се одбележува со парада на Црвениот плоштад во Кремљ.

„Кремљ може да го искористи нападот со дрон како изговор за откажување или дополнително ограничување на прославата на 9 мај“, соопшти Институтот.