Шпионската операција на Путин постигна три важни цели

Сподели со своите пријатели

Можеби е само вторник, но Владимир Путин имаше многу успешна недела.

Loading...

Во текот на изминатите неколку дена, Москва успеа да посее поделби меѓу своите непријатели, да го дискредитира германскиот канцелар и да ги спречи напорите на Украина да обезбеди клучно оружје, сето тоа без труење или убиство на ниту еден човек, пишува Politico во анализата на скандалот околу протекувањето на снимка од состанок на германски офицери.

Да потсетиме, тајна снимка од видео конференција меѓу неколку високи германски воени функционери, меѓу кои и шефот на германското воздухопловство, Инго Герхарц, беше објавена во петокот од руската пропагандна мрежа РТ.

За време на речиси 40-минутниот состанок, кој се одржа на 19 февруари, германските офицери детално разговараа за политиката и логистиката за испорака на крстосувачки ракети Таурус во Украина, како и за можните цели.

За Путин нема поголема радост

За Путин, кој по децении како руски лидер останува шпион во душата, нема поголема радост од тоа да ги надмудри руските противници во шпионажата, особено Германија, каде што помина дел од својата кариера во КГБ.

Треба да се биде искрен и да се признае дека Путин имал голема помош, иако несвесна, од германскиот канцелар Олаф Шолц.

Само неколку дена пред Русите да ја објават снимката, Шолц јавно ја отфрли можноста за испраќање ракети Таурус во Украина, тврдејќи дека тоа ќе бара од Германија да распореди војници во воена зона, за што канцеларот рече дека ќе ризикува Германија да стане руска цел.

„Изненаден сум што некои луѓе воопшто не се допрени од тоа, што дури и не размислуваат дали тоа што го правиме може да доведе до некаков вид на вмешаност во војна“, им рече Шолц на новинарите во Берлин на 26 февруари сугерирајќи дека Обединетото Кралство и Франција, кои веќе испорачуваат слични крстосувачки ракетни системи во Украина, тие веќе имаат воен персонал на теренот во Украина.

Loading...

Генералите го негираа Шолц

„Ова е оружје со многу долг дострел, а она што го прават Британците и Французите во однос на контролата на целта и поддршката за контрола на целта не може да се направи во Германија“, рече Шолц, додавајќи: „Секој кој го погледнал овој систем го разбира тоа. ”

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Сите, се чини, освен високите лидери на германското воздухопловство.

За време на пресретнатиот разговор, генералите не само што разговараат за тоа како проектилите би можеле да бидат испорачани во Украина без да се испрати ниту еден човек, туку и изразуваат збунетост за позицијата на Шолц.

„Никој навистина не знае зошто канцеларот го блокира тоа“, рече во еден момент генералот Герхарц.

Тој продолжува да ги опишува, како што ги нарекува, „дивите гласини“ за тоа зошто Берлин не го испраќа Таурус, вклучително и дека ракетите не работат правилно, предлог што тој го отфрли како „глупост“.

Генералот открива дека гласините ги слушнал од новинар „кој е исклучително близок со канцеларот“.

Уште пред објавувањето на видеото, Шолц се соочи со значителни критики за тврдењето дека Германија ќе мора да испрати воен персонал во Украина доколку ги испрати Таурус.

„Шолц нема доверба во Украинците“

Минатата недела, влијателниот пратеник на Зелените Антон Хофрајтер рече дека Шолц „очигледно не ја кажува вистината“ за ракетите Таурус, посочувајќи дека Германија испратила 260 од нив во Јужна Кореја без воениот персонал за кој зборуваше канцеларот.

Loading...

Хофрајтер сугерираше дека вистинската причина за неподготвеноста на Шолц може да биде тоа што „тој не им верува на Украинците“.

Навистина, Шолц и неговите колеги социјалдемократски скептици имаат долгогодишен страв дека Киев би можел да користи наведувани ракети испратени од Берлин за директно да ја нападне Москва.

Таурус, кој обично се лансира од борбен авион, има домет од околу 500 километри, што значи дека украинскиот авион од северната граница би можел да стигне до главниот град на Русија со Таурус.

Украинците досега беа многу дисциплинирани во однос на нивните ограничувања за западното оружје

Поддржувачите на испраќање ракети тврдат дека Украина досега не ги прекршила ограничувањата за нејзина употреба предвидени од Германија и други земји.

Јасно е дека не може да се игнорира ризикот Украина да ги игнорира таквите ограничувања во жарот на битката.

Сепак, имајќи предвид дека Германија веќе ѝ достави на Украина речиси 30 милијарди евра помош и воена опрема, вклучително и тенкови, многу безбедносни експерти ја доведуваат во прашање логиката зад одбивањето на Шолц да го испрати Таурус.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Наводната цел на протечената средба била да се развие комуникациска стратегија за германскиот министер за одбрана Борис Писториус да му даде реторичка муниција во неговите разговори со Шолц.

Таурус не би го одредил исходот од војната, но..

Една загриженост што ја споделуваат високите офицери е дека Обединетото Кралство и Франција веќе се спротивставуваат на испраќање дополнителни крстосувачки ракети додека Германија не го следи примерот.

Loading...

Импликацијата беше дека иако германскиот Таурус нема сам да го одреди исходот на војната, тие ќе бидат дел од многу поголем синџир на снабдување што ќе им помогне на Украинците да ги задржат главите над вода.

Една специјалност на Таурус, сугерираат офицерите, е дека ракетите се особено прецизни, што би можело да ѝ олесни на Украина да ги уништи стратешките цели како што е мостот Керч што ја поврзува Русија со Крим.

Еден од офицерите рече дека воздухопловните сили „интензивно проучуваат“ како да го уништат мостот, предвидувајќи дека на Украина ќе ѝ требаат 10-20 проектили Таурус за тоа.

Поголемото прашање, се согласија тие, е надминување на загриженоста во германската влада за појавата на германска вмешаност.

Обучувањето на Украинците да ги користат самите ракети би траело неколку месеци; згора на тоа, ќе им требаат детални информации за таргетирање кои би требало да дојдат од Германија.

Еден предлог за кој се дискутираше за време на повикот вклучуваше користење на одбранбен „подизведувач“ од ракетните производители како посредник и испраќање податоци за таргетирање со автомобил преку Полска до Украина.

Loading...

„Некој би можел да вози напред-назад“, предложи еден од полицајците.

„Замислете медиумите да дознаат за ова“

Друг учесник ги предупреди своите колеги да не му носат такви идеи на Писториус бидејќи би можеле да го расипат проектот пред да почне да се реализира.

„Мораме да бидеме внимателни да не артикулираме никакви критериуми на почетокот што би го убиле проектот“, рече тој. „Замислете што би се случило доколку медиумите дознаат за ова!“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Еден начин да се избегнат ваквите тешкотии може да биде да се вклучат САД или Велика Британија.

„Знаеме дека има многу луѓе со американски акцент што трчаат во цивилна облека во украинската команда“, рече еден од офицерите.

Loading...

Владата на Шолц се обиде да ги окарактеризира размените како еден вид воена игра, кои се составен дел од работата на високите офицери.

Вистинскиот скандал, тврдеше Писториус, е „информативната војна“ на Путин.

„Имаме работа со хибриден напад кој вклучува дезинформации за да не поделат и да го поткопаат нашето единство“, рече Писториус во неделата. „Не треба да паѓаме на трикот на Путин.“

Всушност, руското хакирање должи повеќе на старомодна шпионажа отколку на дезинформации.

Да, Путин можеби ја користи снимката за да ја нахрани својата пропагандна машина дома, претставувајќи го како дополнителен доказ дека Западот е во војна со Русија.

Loading...

Но, Германија протекува како сито, а нејзината контраразузнавачка одбрана е во голема потреба од ремонт.

Снимката не е дезинформација, туку нецензурирана информација

Тоа е она што ја прави снимката толку важна: тоа не е дезинформација, само нецензурирана информација.

Снимката ја открива институционалната фрустрација на германската војска и нејзината збунетост од непопустливоста на канцеларот околу распоредувањето крстосувачки ракети.

За жал на Украина, објавувањето на разговорите ја прави опцијата за испраќање на Таурус во Украина уште помалку веројатна.

Опозициските политичари сигнализираа дека можеби ќе бараат истрага за аферата и дали Шолц бил искрен зошто не ги испратил проектилите.

Но, тој процес може да потрае со недели, ако не и месеци, и нема да и помогне на Украина.

Loading...

„Шолц се повеќе станува безбедносен ризик за Европа“, рече Родерих Кизеветер, демохристијански пратеник кој ја предводи својата партија во Комисијата за надворешна политика на Бундестагот.

Во понеделникот, Шолц, игнорирајќи ги повиците на неговиот министер за надворешни работи за „акција“, јасно стави до знаење дека протекувањето не го променило неговиот став.

„Јас сум канцелар и така е“, рече тој за време на посетата на јужна Германија. Путин може да слави.“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.