Шпанскиот премиер наскоро ќе биде во Киев

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез во наредните денови ќе отпатува за украинскиот главен град Киев за да се сретне со претседателот Володимир Зеленски, изјави владин извор за Ројтерс.

Loading...

 

Русија ги повика украинските војници во Мариупол да се предадат

 

Санчез го следи примерот на неколку други европски лидери, вклучително и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и британскиот премиер Борис Џонсон, како и чешките, полските и словенечките премиери Матеуш Моравјецки, Питер Фиале и Јанез Јанша, кои отпатуваа во Украина за време на руската инвазија на земјата за поддршка на нејзиниот претседател и народ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан повторно засили откако ја помина Флорида (ВИДЕО)

 

Москва го ограничи пристапот до веб-страницата на Хјуман рајтс воч

 

Loading...

Шпанскиот премиер вчера најави дека Мадрид повторно ќе ја отвори својата амбасада во Киев, која е затворена од 24 февруари, наведува британската агенција.