Шојгу: Забавувањето на офанзивата свесна одлука поради цивилите

Сподели со своите пријатели

Забавувањето на офанзивата за време на специјалната воена операција во Украина е свесна одлука, условена од желбата да се минимизираат цивилните жртви, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Loading...

На состанокот на министрите за одбрана на Организацијата за соработка Сангаи во Ташкент, Шојгу рече дека Русија строго се придржува до нормите на хуманитарното право за време на „специјалната операција“ во Украина, пренесува РИА Новости.

„Со високопрецизно оружје се изведуваат удари врз воената инфраструктура на вооружените сили на Украина – командни пунктови, аеродроми, магацини, утврдени објекти, објекти на воено-индустрискиот комплекс. Во исто време се прави се за да избегнувајте цивилни жртви. Се разбира, тоа го успорува темпото на офанзивата, но ние свесно одиме на тоа“, истакна Шојгу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто замислува, го прави тоа

Тој ги обвини украинските единици дека користат, како што рече, „тактики на изгорена земја, флагрантно кршејќи ги меѓународните норми и се однесуваат како терористи.

Шојгу тврди дека украинските сили користат станбени области, училишта, болници, градинки како пукачки позиции, ставаат тенкови и артилерија во нив, а населението го користат како жив штит.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.