Шансите да се уапси Путин и да се изведе пред суд во Хаг рамни на нула, велат чешки правни експерти

Сподели со своите пријатели

Поранешниот истражител на Хашкиот трибунал за злосторства во поранешна Југославија, Владимир Џуро, предупреди дека постои „нула“ шанса за апсење и доведување на претседателот на Русија Владимир Путин пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг, посочувајќи дека тоа е истото во случајот со Слободан Милошевиќ, додека во Белград не се смени власта.

Loading...

„Апсењето на претседателот Владимир Путин, односно претседателот кој сѐ уште е на власт во Русија, е практично невозможно. Истото го претпоставувам и во случајот со Народниот правобранител Лвова Белова (по која и Меѓународниот кривичен суд вчера распиша потерница). Нема шанси Путин да биде изведен пред Трибуналот доколку ситуацијата во Русија не се промени и тој практично не биде соборен“, изјави Џуро за прашкиот весник „Лидове Новини“.

Чешкиот истражител, сега функционер на ОН, благодарение на кој беше уапсен еден од првите хашки обвинети, поранешниот градоначалник на Вуковар Славко Докмановиќ, предупреди дека дури ни Милошевиќ немаше да може да се најде во Хаг доколку останеше на власт.

„Да беше активен претседател, односно претседател на власт, тоа ќе беше невозможно. Без волјата и соработката на Србија никогаш немаше да биде можно да се изведе пред судот во Хаг“, рече Џуро.

И поранешната обвинителка на Хашкиот трибунал за злосторства во поранешна Југославија, Ана Рихтерова, рече дека не останува ништо друго освен да се чека.

„Ако се споредиме со Хашкиот трибунал за поранешна Југославија, Слободан Милошевиќ беше изведен пред суд дури во 2001 година, иако војната заврши во 1995 година. Никој не веруваше дека тоа ќе се случи. Но, тогаш политичкиот пристап на Србија кон тој трибунал се промени и нејзините претставници одлучија да го уапсат и екстрадираат Милошевиќ во Хаг“, рече Рихтерова.

Чешкиот обвинител потсети дека Радован Караџиќ, против кого беше покренато обвинение во 1995 година, беше уапсен дури во 2008 година, а генералот Ратко Младиќ во 2011 година.

Налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, кој треба да важи во 123 земји во светот кои го ратификуваа Меѓународниот кривичен суд во Хаг, го поздравија чешкиот премиер Петр Фијала и претседателот Петр Павел.

Loading...

„Налогот за апсење покажува колку брутално и спротивно на меѓународниот поредок постапува Русија“, рече Фијала.

„Ако го почитуваме меѓународното право, тогаш мораме да го отфрлиме неговото прекршување, без разлика кој е тоа. Не можат да се толерираат злосторства против човештвото, напади врз цивилни цели, киднапирања на деца и други ужаси на војната. „Путин е на чело на земјата што ги прави овие злосторства и затоа е уреден налогот за апсење“, рече чешкиот претседател Павел.

Џуро, кој ја напиша книгата „Иследник“ за работата на меѓународниот тим за истрага на воените злосторства за Хашкиот трибунал, а филм базиран на него се прикажува во чешките кина, во своето последно интервју во декември минатата година предупреди дека правдата во меѓународните судови, чие постоење бара политички договор, не можат да бидат задоволни.

„Претпоставувам дека Божјата правда е праведна за сите, доколку постои. Но, човечката правда не е праведна за сите. Загинаа некои од сторителите – претседателот на Хрватска, претседателот на Босна и Херцеговина (Фрањо Туѓман, Алија Изетбрговиќ). Тие не ја добија казната на правдата на овој свет. Некои починаа во затвор, други беа ослободени поради болест, беа казнети од Божјата правда. Но, нереално е да се очекува дека ние луѓето ќе успееме да ги казниме сите злосторства“, рече Џуро.

Тој нагласи дека најдобро би било секоја земја од поранешна Југославија да им суди на своите граѓани обвинети за злосторства.

„За луѓето таму да видат дека судовите во Србија знаат да осудат Србин, во Хрватска Хрват. Хашкиот трибунал беше формиран само затоа што судовите и обвинителствата не беа во можност да ги гонат сопствените воени злосторства, тие секогаш се обидуваа да им судат на оние на другите“, рече Џуро.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.