Северна Кореја: Пелоси е уништувач на меѓународната стабилност

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска ја нарече претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, најлошиот уништувач на меѓународниот мир и стабилност.

Loading...

Тие ја обвинуваат дека ги поттикнала антисевернокорејските чувства и ја налутила Кина за време на нејзината азиска турнеја претходно оваа недела.

Џо Јонг Сем, генерален директор на Одделот за печат и информации на Министерството за надворешни работи на Северна Кореја, денеска ја осуди посетата на Пелоси на границата меѓу двете земји и нејзините антисевернокорејски ставови.

Пелоси, која беше изложена на низа критики од Кина за уништување на регионалниот мир и стабилност со нејзината посета на Тајван, создаде атмосфера на конфронтација со Северна Кореја за време на нејзиниот престој во Јужна Кореја, рече Џо во изјавата, пренесува АП, цитирајќи ја Северна Кореја. Корејски државни медиуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ДНР ја повика Северна Кореја на развивање на односите

Џо го нарече Пелоси најлошиот уништувач на меѓународниот мир и стабилност и додаде дека нејзиното однесување во Јужна Кореја јасно ја демонстрира непријателската политика на администрацијата на Бајден кон Северна Кореја.

„Би било фатална грешка да мисли дека може да дојде на Корејскиот полуостров без последици. САД ќе мора скапо да платат за сите неволји што ги предизвикуваат каде и да одат“, предупреди Џо, пренесува АП.

По посетата на Тајван, Пелоси отпатува за Јужна Кореја, каде што ја посети граничната област со Северна Кореја и разговараше за нуклеарната програма на Пјонгјанг со претседателот на јужнокорејското национално собрание Ким Џин-Пјо, пренесува АП.

Според Ким, двајцата се согласиле да ги поддржат напорите на нивните влади за денуклеаризација и одржување на мирот на Корејскиот полуостров врз основа на силно, продолжено одвраќање од нуклеарната програма на Северот и дипломатските алатки.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеул не планира сопствено нуклеарно оружје и го повикува Пјонгјанг на дијалог

Пелоси е највисокиот американски функционер што ја посети Заедничката безбедносна зона на границата меѓу двете Кореи откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше таму во 2019 година на средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

За време на нејзината посета на границата меѓу двете Кореи, Пелоси не даде никакви силни изјави против Северна Кореја, оценува АП.

„На нашите сили им ја пренесовме благодарноста на Конгресот и земјата за нивната патриотска служба, бидејќи тие стојат како чувари на демократијата на Корејскиот полуостров“, напиша таа на Твитер и објави неколку фотографии од таа зона, пренесува американската агенција.

Пелоси во посебна изјава рече дека таа и Ким, претседателот на јужнокорејскиот парламент, ја потврдиле својата посветеност на американско-корејскиот сојуз за зајакнување на безбедноста, зајакнување на заедничките синџири на снабдување и зголемување на заемно корисната трговија и инвестиции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела двe крстаречки ракети

Тензиите на Корејскиот полуостров остануваат високи по жестоките ракетни тестови на Северна Кореја на почетокот на оваа година.

Американските и јужнокорејските власти претходно посочија дека Северна Кореја е подготвена да го изврши својот прв тест за нуклеарно оружје во последните пет години.

Северна Кореја изјави дека нема да се врати на разговорите за денуклеаризација и наместо тоа ќе се фокусира на проширување на својата нуклеарна програма доколку САД не се откажат од својата непријателска политика, очигледно мислејќи на меѓународните санкции наметнати од Вашингтон врз Пјонгјанг и редовните американски воени вежби со Јужна Кореја, според американската агенција.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...