Северна Кореја лансираше нови ракети, Ким нареди вежби за „вистинска војна“ (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун надгледуваше серија ракетни тестови кои симулираа уништување на непријателски аеродром, повикувајќи ја војската да ги интензивира вежбите за симулирање на „вистинска војна“.

Loading...

Државните медиуми, исто така, ја покажаа младата ќерка на Ким како седи на софата додека го гледаше лансирањето на проектилот, што беше опишано како успешно.

 

 

NK News, онлајн медиум специјализиран за Северна Кореја, објави дека фотографиите објавени во државниот весник Родонг Синмун во петокот покажуваат дека тестот вклучувал шест фрлачи на балистички ракети со краток дострел, секој способен да носи четири проектили.

Носачите биле наредени покрај крајбрежниот шумски простор.

 

Loading...

 

Војската на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја истрелала балистичка ракета со краток дострел од нејзиниот западен брег во четвртокот, додавајќи дека ја анализира можноста Северна Кореја да лансирала повеќе проектили истовремено од истата област.

„Преземајќи ја иницијативата во војна“

Севернокорејската новинска агенција КЦНА објави дека единицата, обучена за „ударни мисии“, испукала „моќен лак во целните води“ и ја покажала својата способност „да се спротивстави на вистинската војна“.

 

 

„(Ким) нагласи дека единиците за огнено напад треба строго да бидат подготвени за најголемо совршенство во спроведувањето на две стратешки мисии, прво за одвраќање војна и второ за преземање иницијатива во војна, со постојано интензивирање на различни симулирани вежби за вистинска војна“, соопшти КЦНА.

Loading...

Последното лансирање на ракетата се случи пред почетокот на најавените големи американско-јужнокорејски воени вежби за следната недела, познати и како „Штитот на слободата“, кои последен пат се одржаа во 2018 година.

 

 

Северна Кореја долго време ги прикажува сите вежби во кои се вклучени вооружените сили на двете земји како проби за инвазија.

Провокативни тестови

Аналитичарите велат дека Пјонгјанг најверојатно ќе ги интензивира тестирањата додека продолжуваат вежбите.

 

Loading...

 

„Штитот на слободата“ започнува на 13 март и се очекува да трае 10 дена.

„Ова е веројатно само почеток на серијата провокативни тестови од Северна Кореја“, рече Леиф-Ерик Исли, професор на Универзитетот Евха во Сеул, во коментар испратен по е-пошта.

 

 

Loading...

„Пјонгјанг е подготвен да одговори агресивно на големите одбранбени вежби на САД и Јужна Кореја, како и на претстојниот самит на претседателот Јун со премиерот Кишида и претседателот Бајден. Режимот на Ким може да нареди лансирање ракета со поголем дострел, да се обиде да лансира шпионски сателит, да демонстрира мотор со цврсто гориво и можеби дури и да изврши нуклеарен тест.“

Северна Кореја го засили развојот на оружје од 2019 година кога пропаднаа дипломатските напори за ограничување на нејзината нуклеарна и ракетна програма.

 

 

Loading...

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол, кој ја презеде функцијата минатата година, зазеде малку поагресивен пристап кон Северна Кореја и се придвижи кон зајакнување на дипломатските односи и безбедносната соработка со САД и Јапонија.

Последната нуклеарна проба во 2017 година

Минатата година, Пјонгјанг усвои нуклеарна доктрина која ескалира, дозволувајќи употреба на превентивни нуклеарни напади во различни ситуации кога неговото раководство може да се чувствува загрозено.

 

 

Loading...

Сестрата на Ким, Ким Јо-јонг, претходно оваа недела предупреди дека секој обид да се собори една од пробните проектили ќе се смета за објава на војна.

Северна Кореја изврши рекорден број ракетни тестови минатата година и ги продолжи своите активности во 2023 година со пробно лансирање на интерконтинентална балистичка ракета, ракета со краток дострел и наводен крстаречки ракетен систем со долг дострел во последните недели.

 

 

Северна Кореја последен пат изврши нуклеарна проба во септември 2017 година.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.