Северна Кореја: Град со 200.000 жители затворен поради кражба. Војската претресува куќа по куќа

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го заклучи целиот северен град Хисан откако исчезнаа 653 куршуми за време на неодамнешното воено повлекување.

Loading...

Полицајците наизменично ги претресуваат домовите во градот со околу 200.000 жители, изјавија два извори за Радио Слободна Азија, пишува Euroweeklynews.

„Градот ќе остане затворен додека не се пронајдат сите 653 куршуми“, изјави за RFA Korea анонимен жител на северната провинција Рајанганг, каде што се наоѓа градот Хјесан.

Муниција од автоматска пушка исчезнала додека војниците на 7-от корпус на Корејската народна армија се повлекле од областа околу градот, кој се наоѓа на границата со Кина.

Војниците биле стационирани таму во 2020 година поради затворањето на границата за време на пандемијата „Ковид-19“.

Кога се случил инцидентот, војниците прво не пријавиле, туку самите се обиделе да ги пронајдат исчезнатите куршуми.

Но, кога не успеале да ги најдат исчезнатите куршуми, ги известиле жителите и започнале ригорозна потрага, изјавил анонимен извор.

Полицијата и армијата започнаа истрага, го затворија градот и претресуваат куќа по куќа.

Loading...

Тамошниот закон пропишува казна за принудна работа повеќе од три години за лицата кои поседуваат или пренесуваат муниција или оружје неовластено.

Жителите се загрижени дека ако не се најде муниција, властите по случаен избор ќе казнат некој кој можеби е целосно невин, рече изворот.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.