Сеул: Северна Кореја денеска истрела неколку крстаречки ракети

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска истрела неколку крстаречки ракети од нејзиниот источен брег, соопшти јужнокорејската војска.

Loading...

Во соопштението на Генералштабот на армијата на Јужна Кореја се наведува дека лансирањето на неколку крстаречки ракети од севернокорејската провинција Хамгјонг било откриено околу 10:15 часот по локално време, пренесува Kyodo.

Северна Кореја ги засили воените тестови во последните недели со истрелување интерконтинентална балистичка ракета во четвртокот и изведе симулиран нуклеарен контранапад против САД и Јужна Кореја во текот на викендот.

За време на заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД, кои Северна Кореја ги осуди како непријателски активности, Пјонгјанг спроведува тестирања на балистички ракети речиси секој ден.

На состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот, организиран по повод лансирањето на балистичката ракета Хвасонг-17 од Северна Кореја во четвртокот, САД од една страна и Кина и Русија од друга страна изразија спротивставени ставови за тоа кој е виновна што го охрабри Пјонгјанг да лансира десетици и развој на балистички ракети како дел од програмата за нуклеарно оружје.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.