Секс скандал во британски затвор: Затвореник заведе медицинска сестра и чувар

Сподели со своите пријатели

Нов затворски секс скандал ја тресе Велика Британија откако беше откриено дека затвореникот Хари Пулен имал врска со двајца вработени во затворот, медицинската сестра Елиз Хибс (25) и затворската службеничка Рут Шмило (25).

Loading...

Хари Пулен наводно имал афера со двe вработени во затворот, медицинска сестра и чуварка.

Хари во затворот прошверцувал и мобилен телефон преку кој продолжил да се допишува со нив.

Тој бил осуден на пет години затвор во 2019 година за дилање кокаин и хероин во Јужен Велс.

Паднале на дилерот

Пулен бил осуден на пет години затвор во 2019 година за неговата улога во нарко банда која ги преплавила улиците на Јужен Велс со кокаин и хероин.

 

 

Loading...

Хибс, здравствен работник, го запознала Пулен додека му пружала медицинска нега во затворот, а тој ја контактирал на Инстаграм. Имено, подоцна се дознало дека Пулен во ќелијата имал скриен мобилен телефон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Елиз Хибс работела во затвор во Велс како медицинска сестра. Таму го запознала дилерот и започнала врска со него.

Тие се допишувале и разговарале на мобилен телефон што Хари незаконски го имал во затвор.

Тој ѝ кажувал дека ја сака, а таа била подготвена да го остави своето момче поради него.

Елизе поднела оставка од тој затвор во јули 2021 година, а била уапсена една недела подоцна. Таа признала се.

Набргу потоа, Пулен бил префрлен во друг затвор, но неговиот контакт со работничките продолжил.

– Тој контактирал со обвинетата многу пати, од кои повеќето се случиле додека била вработена во HMP Parc – се само дел од деталите за нејзината врска со затворската медицинска сестра Елиз Хибс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

Хибс поднела оставка од HMP Park во јули 2021 година и била уапсена една недела подоцна и признала дека разменила пораки со затвореник.

Loading...

– Беше млада, впечатлива, неискусна и ранлива на злобното влијание на затвореникот кој сакаше да ја искористи – рече адвокатот на медицинската сестра и се осврна на манипулативното влијание на затвореникот.

На Шмило ќе ѝ се суди во септември за наводна афера со истиот затвореник додека била вработена како притворен службеник во затворот ХМП Парк со 1.652 кревети во Бриџенд, Велс.

Рут Шмило била чуварка во затворот каде што служел наркодилерот Хари Пулен. Ја обвиниле дека имала врска со него. Тужителите имаат и листа на меѓусебни телефонски повици. Таа негирала сè.

Да потсетиме, ова не е единствениот секс скандал во затвор во Велика Британија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

 

Три чуварки спиеле со затвореници во најголемиот британски затвор

 

Три чуварки во најголемиот британски затвор беа затворени поради афера со затвореници, а над 500 вработени во затворот во Рексам, каде се случи инцидентот, сега минуваат низ антикорупциска обука за да не се повтори.

Loading...

Поранешните чувари во затворот Рексам во Северен Велс, Џенифер Гаван (27), Ајшеа Ган (27) и Емили Вотсон (26), добија затворски казни поради врски со затвореници, пишува Дејли мејл.

Гаван е притворена на осум месеци во декември, откако од зад решетки шверцувала мобилен телефон за затвореникот Алекс Коксон (25).

Таа ги испратила своите фотографии и стапила во врска со него во 2020 година, а на суд се изјасни за виновна за недолично однесување.