Три чуварки спиеле со затвореници во најголемиот британски затвор

Сподели со своите пријатели

Три чуварки во најголемиот британски затвор се затворени поради афера со затвореници, а над 500 вработени во затворот во Рексам, каде се случил инцидентот, сега минуваат низ антикорупциска обука за да не се повтори.

Loading...

Поранешните чувари во затворот Рексам во Северен Велс, Џенифер Гаван (27), Ајшеа Ган (27) и Емили Вотсон (26), добија затворски казни поради односи со затвореници, пишува Дејли мејл.

Гаван беше притворена осум месеци во декември, откако од зад решетки шверцувала мобилен телефон за затвореникот Алекс Коксон (25).

Таа ги испратила своите фотографии и стапила во врска со него во 2020 година, а на суд се изјасни за виновна за недолично однесување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел предлага поблаги мерки за носење оружје

Влегла во неговата ќелија на Божиќ

– Го изразувам моето изненадување што вработените во HMP Berwyn пишуваат во знак на поддршка за неа и ги критикуваат другите вработени во Berwyn. Ова е нешто што мислам дека треба да им се стави на внимание на затворските власти – изјави судијата Никлас Пари.

 

 

Loading...

Една година претходно, полицајката Ган се заљубила во затвореникот Курам Разаком (29).

При претресот во нејзината спална соба биле откриени видеа од бакнување и гушкање на парот, како и слики направени со мобилен телефон во ќелијата на Разаком.

 

Во 2019 година, Ајшеа Гун (27) имала врска со затвореникот Курам Разак, кој отслужувал 12-годишна затворска казна за грабеж. | Фото: полиција во Велс

 

Колешката полицајка Емили Вотсон беше осудена на една година затвор во истиот суд затоа што влегла во ќелијата на затвореникот и го задоволувала на Божиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рио Тинто се извини за исчезнувањето на радиоактивна капсула во Австралија

 

Емили Вотсон – на сликата подолу лево, имаше врска со затвореникот Џон Мекги, осуден на осум години затвор за убиство на некого во сообраќај. Емили влезе во ќелијата на Мекги на Божиќ 2019 година и го задоволи. | Фото: полиција во Велс

 

– Огромното мнозинство од вработените во затворската служба се вредни и посветени и нема да се двоумиме да ги казниме оние што ги прекршуваат правилата – рече портпаролот на затворот.

Loading...

– Над 500 членови на персоналот добија обука за антикорупција во последните 18 месеци, а нашата зголемена безбедност го штити затворот од обиди за шверц на нелегални предмети внатре – додаде тој.