САД: Украина се соочува со клучна битка на југот пред зимата

Сподели со своите пријатели

Во последните денови, украинските сили постигнаа значителни успеси на два одделни фронта.

Loading...

Тие повторно зазедоа делови од територијата на исток и ги пробија линиите на фронтот на југ околу клучниот регионален центар Керсон.

Украина повторно го зазеде Лиман само еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин го прогласи Доњецк, во кој се наоѓа Лиман, за руска територија, заедно со уште три окупирани руски региони.

Сепак, американските власти веруваат дека Украина ќе се соочи со клучна битка за враќање на територијата пред зимата.

Клучната битка

„Сезоната на борбите се приближува. Вистинска катастрофа за Украина би била губењето на пристапот до морето од Мариупол до Одеса. Пристапот до Одеса е од витално значење за Украина, и затоа е важно нејзините сили на југ да преземат офанзивен став, не само одбранбен“, рече демократот Крис Марфи.

Иако Украина постигна значителен успех со контраофанзивата во регионот Харков и повторното заземање на Лиман во Доњецк, американските власти веруваат дека одлучувачки чекор ќе биде ослободувањето на Херсон.

„Ако го контролирате Херсон, можете да ги спречите Русите да стигнат до Одеса“, изјави висок американски воен претставник, цитиран од „Фајненшл тајмс“.

Официјални лица веруваат дека украинските сили треба да го вратат југот пред зимата, бидејќи тлото во регионот не е замрзнато во последните три години, што значи дека теренот наскоро ќе стане каллив и тежок за одење.

Loading...

Ова ќе им го отежне маневрирањето на двете страни, принудувајќи ги да се држат до патиштата, каде што нивната војска ќе биде изложена на напади.

Калливиот терен е донекаде предност за оние кои ја бранат територијата бидејќи не мора да се движат на копно, велат аналитичарите.

Подобра позиција за преговарање

Американските претставници сметаат дека враќањето на територијата на југот е исто така клучно за подобра позиција на Украина на преговарачката маса.

„Јасно е дека на Украина и треба пристаниште на Азовското Море, ѝ треба пристаниште на Црното Море. А Херсон е голем град, тие го сакаат назад“, рече демократот Бред Шерман.

„Конечниот договор би можел да биде постигнат за шест, осум месеци. Путин контролира малку повеќе територија отколку во февруари, а потоа би можеле да се договорат за прекин на огнот. Но, мислам дека пред да се случи тоа, Украина мора да врати уште некоја територија“, додаде тој. е.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.