Руски гувернер: Ни пристигнуваат нови сили во регионот што граничи со Украина

Сподели со своите пријатели

Русија префрли дополнителни сили и опрема во областа Курск на границата со Украина со цел да ја заштити границата и да ја одржи безбедноста, изјави денеска регионалниот гувернер Роман Старовоит, пренесува руската режимска новинска агенција Интерфакс.

Loading...

Локалните власти велат дека регионот постојано бил изложен на украинско гранатирање откако Русија ја нападна Украина пред речиси една година.

Дел од руските сили влегоа од областа Курск, иако областите на североисточна Украина што тие ги окупираа оттогаш беа повторно окупирани од украинските сили.

Киев предупреди дека Русите можеби повторно ќе се обидат да го окупираат североисточниот дел на Украина

Старовоит на состанокот на регионалната влада рече дека во Курск веќе е формиран солиден контингент на персонал од припадниците на вооружените сили, граничарите и агенциите за спроведување на законот, но дека „неопходно е да се обезбеди сеопфатна поддршка за приемот, распоредувањето и организација на дополнителни сили“.

Киев постојано предупредуваше дека Русија би можела да се обиде повторно да заземе делови од североисточна Украина, укажувајќи на зголемената заедничка воена активност во блискиот сојузник на Русија Белорусија, уште една точка за инвазијата во февруари, околу 200 километри западно од провинцијата Курск.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.