Руската влада ја ублажи проценката за економски пад

Сподели со своите пријатели

Руската економија годинава ќе се намали за нешто повеќе од два отсто, многу поблага од очекуваното, а и инфлацијата ќе биде поблага, изјави првиот вицепремиер Андреј Белоусов.

Loading...

Руската економија е погодена од големи санкции наметнати од западните земји кон Русија поради нејзината инвазија на Украина, но последиците се покажаа дека не се толку тешки како што првично се стравуваше, забележува Ројтерс.

Белоусов во понеделникот рече дека бруто домашниот производ (БДП) на Русија ќе падне „малку повеќе од два проценти“ оваа година, а најмногу еден процент во 2023 година.

Министерството за економија уште кон средината на август процени дека БДП годинава ќе се намали за 4,2 отсто, а претходно предупредуваа дека може да падне за повеќе од 12 отсто, најмногу од кризата во средината на 90-тите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеизмолог: Една од експлозиите на гасоводот одговара на 100 килограми динамит

И покрај невидените санкции и заминувањето на многу странски компании од Русија, Владата не виде знаци на влошување на состојбата на пазарот на труд и покрај ризиците, рече Белоусов на владината седница што ја пренесува телевизијата.

Стапката на невработеност во јуни изнесуваше 3,9 отсто, што е најниска откако заводот за статистика почна да објавува податоци пред 30 години, според базата на податоци Еикон.

Инфлацијата треба да се движи меѓу 12 и 13 отсто оваа година, изјави потпретседателот на руската влада, откако во април годинава скокна на највисокото ниво во последните 20 години од 17,8 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  БиХ не ги признава сепаратистичките референдуми во Украина

Според Белоусов, извозот на услуги годинава ќе се намали за 17 отсто бидејќи Русија го изгубила пристапот до европските пазари. Увозот на стоки за широка потрошувачка речиси закрепна благодарение на новите трговски патишта и паралелниот увоз, рече тој.

Loading...

„Увозот е клучно прашање, бидејќи ограничувањето на увозот е еден од инструментите, лост на целата логика на санкции против нашата земја“, нагласи потпретседателот на руската влада.

Русија вклучи широк спектар на производи од странски производители на автомобили, технолошки компании и странски потрошувачки брендови во шемата за паралелен увоз, чија цел е да ги заштити потрошувачите по падот на редовниот увоз.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ: Одлучно ќе одговориме на саботажата на гасоводот Северен тек

Увозот на инвестициска опрема и машини претрпе поголема штета, предупреди Белоусов, предвидувајќи пад до 20 отсто оваа година.

„Ситуацијата сѐ уште е доста тешка поради ограничувањата за увоз на инвестициска опрема и други санкции“, додаде тој, прогнозирајќи дека падот на капиталните инвестиции ќе го достигне својот максимум во четвртиот квартал и почетокот на следната година.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.