Руската армија падна во стапица: Изгуби голема тенковска битка

Сподели со своите пријатели

Русија загуби голема тенковска битка за Вуледар во регионот на Доњецк, поставувајќи заседа врз вооружените сили на Украина, исто како што тоа го направи за време на нападот на тенковски конвој на почетокот на инвазијата во целосен обем.

Loading...

„Во долготрајна битка, двете страни испратија тенкови во битка, татнеж по земјени патишта и маневрирајќи околу дрворедите, при што Русите туркаа напред во колони, а Украинците маневрираа одбранбено, пукајќи од далечина или од покрив додека руските конвои се приближуваа до нивните нишани“. пишува Њујорк Тајмс.

Во извештаите се вели: „Кога се заврши, Русија не само што не успеа да го преземе Вуледар, туку ја направи истата грешка што ја чинеше Москва стотици тенкови порано во војната: конвоите напредуваа во заседи“, пренесува Klix.ba.

Според Њујорк Тајмс, јагленосаните трупови на руските оклопни возила сега се закопани на  земјоделските полиња околу Вухледар, според снимките од украинските воени дронови на кои тие се разнесуваат од мини, погодени од артилерија или уништени со противтенковски проектили.

Украина тврди дека Русија изгубила најмалку 130 тенкови и оклопни транспортери во битката.

Украинските власти рекоа дека тоа е „најголемата тенковска битка во војната досега и тежок удар за Русите“, се вели во написот.

Написот сугерира дека недостатокот на експертиза придонел за поразот во толку голем обем, заедно со фактот дека поголемиот дел од професионалниот руски воен персонал веќе бил уништен.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...