Русите бегаат во Грузија откако Путин нареди мобилизација

Сподели со своите пријатели

Русите бегаат во соседна Грузија за да избегнат да бидат повикани да се борат во војната со која не се согласуваат по наредбата на рускиот претседател Владимир Путин да се мобилизираат стотици илјади резервисти за конфликтот во Украина.

Loading...

Вчера чекањето за влез во Грузија достигна 48 часа, при што повеќе од 3.100 возила чекаа да ја поминат границата, објавија руските државни медиуми, повикувајќи се на локални власти.

Грузискиот главен град Тбилиси веќе има пристигнување на околу 40.000 Руси откако Москва ја нападна Украина на 24 февруари, според владините статистики.

– Кога дознавме за мобилизацијата, оставивме се дома и скокнавме во автомобилот – изјави Дмитриј Куриљунок за Ројтерс во Тбилиси.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Состојбата на фронтот за Зеленски е катастрофална

Дмитриј, неговата сопруга Ирина и нивната ќерка најпрво возеле низ јужна Русија од Краснодар до Минерални Води во Северен Кавказ, почетна точка за многумина кои преминале во Грузија.

Таму ангажирале локален возач да ги превезе преку граничните премини и по 24 часа пристигнале во Тбилиси.

– Ние сме целосно против оваа војна. За нас, како и за другите, тоа е страшно. Да умрам и да убиваш други, и за што? Не разбираме. Затоа решивме да побегнеме – рече тој.

Не е познат точниот број на луѓе кои ја напуштиле Русија откако Путин ја објави, како што рече, „делумна мобилизација“ минатата среда.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија осуди Украинец на 11 и пол години затвор за шпионажа

Сцени како оние на руско-грузиската граница можеа да се видат и на премините со Казахстан, Финска и Монголија. Сите овие земји објавија големи колумни.

Русија не ги затвори своите граници, а граничарите генерално се чинеше дека ги пуштаа луѓето да си одат.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.