Русија воведе санкции за меѓународен обвинител, британски функционери и новинари

Сподели со своите пријатели

Русија објави дека воведе санкции за обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Карим Кан, кој издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин во средината на март, а воведе и санкции за некои британски функционери и новинари.

Loading...

Москва ги оправдува новите санкции со „непоколебливата воена поддршка на Лондон“ за Киев и „агресивно спроведување на непријателската антируска политика“, по речиси една и пол година од нејзината инвазија на Украина.

Вкупно 54 лица се додадени на списокот на руски санкции против Британците, соопшти Министерството за надворешни работи во Москва.

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, е на удар на Москва уште откако издаде налог за апсење на Владимир Путин во средината на март, обвинувајќи го рускиот претседател за воено злосторство за „незаконска депортација“ на илјадници украински деца од областите зафатени со војна. на Украина до Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Москва ги отфрла овие обвинувања, а Карим Кан беше ставен на листата на барани лица во Русија во средината на мај.

Цели на новите санкции се „британската државна секретарка за култура, медиуми и спорт Луси Фрејзер, која активно се залага за меѓународна спортска изолација на Русија и британската заменик министерка за одбрана Анабел Голди, која е одговорна за испорака на оружје во Украина“, се вели во соопштението.

Санкционирани беа и новинарите од Би-Би-Си, Гардијан и Дејли Телеграф, кои Москва ги обвинува дека биле „вмешани“ во „ширење лажни информации“ за Русија и „поддршка на информативни и пропагандни активности“ на Киев.

Од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, Лондон е еден од главните финансиски и воени сојузници на Киев, што Москва остро го осудува, па односите меѓу двете земји се многу затегнати.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)