Русија тврди дека одбила украински напад

Сподели со своите пријатели

Русија објави дека одбила нов украински напад на пограничната област Белгород, бидејќи од петокот рано наутро Киев повторно бил цел на напад со дрон во кој, според градоначалникот Виталиј Кличко, нема повредени.

Loading...

„Експлозии во Киев, нов напад на беспилотно летало за време на воздушната тревога низ целата земја од 3:23 до 4:23 часот по локално време (2:23 до 3:23 часот по средноевропско време), засега нема извештаи за жртви“,напиша Кличко на Телеграм.

„Вечерва непријателот употреби 15 крстосувачки ракети (не е прецизирано од кој тип) и 18 ирански беспилотни летала „Шахид“ – сите овие воздушни цели беа уништени од нашите бранители“, објави во петокот украинската армија на Фејсбук.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жестоки експлозии на Крим, нов напад на седиштето на руската флота?

„Во текот на денот, непријателот истрела 12 ракети, десет крстосувачи од типот „Искандер“ кон Киев (кои нашите бранители го уништија) и два противвоздушни водени С-300 кон Харков“, додаде таа.

Еден ден претходно, руските власти објавија дека украинските сили се обиделе да ја „заземат“ пограничната област Белгород и извршиле насилни напади во кои беа ранети десетина луѓе.

Минатата недела вооружена група од Украина го нападна рускиот регион Белгород, кој со денови е интензивно бомбардиран, што го наметна прашањето колку е силна одбраната на руската граница.

Групата која себеси се нарекува „Руски волонтерски корпус“ и велејќи дека е составена од руски борци кои го поддржуваат Киев, ја презеде одговорноста за минатонеделниот упад во Белгород.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што му ветил Лавров на Орбан?

Таа во четвртокот попладне објави дека се бори на руска територија кај Шебекин.

Loading...

Оваа информација не можеше да се потврди независно.

Гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков изјави дека и селото Новопетровка во тој регион било цел на напад во кој биле ранети двајца учители во локалното училиште.

Ситуацијата во Белгородската област е најтешка на руска територија од февруари 2022 година. И тоа во време кога Украина вели дека со месеци се подготвува за голема контраофанзива.

Руските власти во средата веќе започнаа со евакуација на децата од особено опасните области во областа.

Во вторникот и Москва претрпе невиден напад со беспилотно летало во кој две лица беа полесно повредени, а причинета е помала материјална штета, соопштија властите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14

Од февруари 2022 година, украинските сили редовно го бомбардираат рускиот регион Курск, во близина на украинската граница.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.