Русија распиша потерница по руско-американската новинарка Маша Гесен

Сподели со своите пријатели

Истакната руско-американска новинарка и писателка Маша Гесен е барана од руската полиција откако ја обвини за ширење лажни информации за руската војска.

Loading...

Тоа е последен чекор во безмилосното задушување на политичките противници на Кремљ во Русија, кое се интензивираше откако таа земја ја нападна Украина на 24 февруари 2022 година и окупираше делови од нејзината територија.

Независниот руски медиум Медиазона беше првиот што објави дека Гесен се појавила на онлајн листата на барани лица на руското Министерство за внатрешни работи.

Асошиетед прес ја потврди автентичноста на информацијата, но на веб-страницата на министерството не е наведено кога точно Гесен била ставена на списокот.

Руските медиуми минатиот месец објавија дека кривичната постапка против Гесен, наградувана писателка и отворен критичар на претседателот Владимир Путин, била покрената поради интервјуто кое таа потоа го дала на познатиот руски новинар Јуриј Дуда.

Во интервјуто, кое беше објавено на YouTube во септември 2022 година и оттогаш е прегледано повеќе од 6,5 милиони пати, двајцата зборуваа, меѓу другото, за злосторствата на руските вооружени сили во Буча, украински град во близина на Киев што тие накратко го окупираа руските сили.

Откако украинските трупи повторно го зазедоа, пронајдоа тела на мажи, жени и деца на улиците, во дворовите и куќите, како и во масовните гробници. Некои тела покажале знаци на тортура.

Руските власти жестоко негираат дека нивните сили се одговорни за масакрот и гонеа бројни руски јавни личности затоа што зборувале за Буча. Многумина од нив добија долги затворски казни.

Loading...

Гесен има двојно руско и американско државјанство и живее во САД.