Русија: Нема логика да ја напаѓаме нуклеарна централа

Сподели со своите пријатели

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации, Василиј Небензја, во Советот за безбедност на ОН изјави дека нуклеарната централа Запорожје е под контрола на руски војници, кои немаат причина да ја гранатираат централата или градот Енергодар.

Loading...

Тој рече дека украинските претставници и другите делегации на конференцијата на договорните страни за неширење нуклеарно оружје упатиле цинични и апсурдни обвинувања против Русија за нападите врз нуклеарната централа Запорожје, пренесува ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бербок: Референдумите во Украина се спротивност на слободните и фер избори

„Сето ова се прави спротивно на здравиот разум, имајќи предвид дека Запорожје е под контрола на руските вооружени сили. Елементарната логика сугерира дека нашата војска нема причина да го гранатира објектот, градот или самиот себе“, рече тој.

Според него, радијацијата во атомската централа моментално е во дозволените граници, но доколку гранатирањето продолжи, прашање е колку долго ќе трае.

Небензја покани експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да го посетат седиштето и изрази надеж дека во сегашните околности генералниот секретар на ОН „ја сфаќа целосната одговорност“ и нема да го спречи спроведувањето на оваа мисија преку одговорните служби до него.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

Од почетокот на војната во Украина, руската армија ја презеде контролата врз регионот Керсон и Азовскиот дел на регионот Запорожје, заземајќи ги големите градови како Херсон, Мелитопол и Бердјанск и отсекувајќи ја Украина од Азовското Море.

Во двата региони беа формирани нови администрации, кои најавија планови за приклучување кон Русија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...