Русија лансираше 33 дронови и две ракети кон Украина

Сподели со своите пријатели

Русија во текот на ноќта лансираше 33 беспилотни летала и две ракети кон Украина, а противвоздушната одбрана уништи 22 дронови, соопшти украинската армија.

Loading...

„Главните области на напад беа југот и северот. Воздухопловните и одбранбените сили на Украина уништија 22 непријателски беспилотни летала. Уште неколку беспилотни летала не стигнаа до своите цели“, соопшти денеска украинското воздухопловство на Телеграм, пренесува Ројтерс.

Украинските цивилни и воени власти се уште не известиле дали нападот предизвикал жртви или штети, пренесува Танјуг.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Испраќањето сили во Украина е глупост што води до Трета светска војна, вели француската опозиција