Русија ја прекина испораката на гас, германските компании го прекинаа производството

Сподели со своите пријатели

Русија целосно ја прекина испораката на гас за Европа преку главниот гасовод, велејќи дека се потребни поправки.

Loading...

Рускиот државен енергетски гигант Газпром најави дека ограничувањата на гасоводот Северен тек 1 ќе траат во следните три дена.

Русија веќе значително го намали извозот на гас преку тој гасовод. Тој, исто така, ги негира обвинувањата дека ја користи енергијата како оружје против западните земји.

„Северен тек 1“ се протега на 1.200 километри под Балтичкото Море од рускиот брег во близина на Санкт Петербург до североисточна Германија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште три години затвор за поранешната лидерка на Мјанмар

Отворен е во 2011 година, а од Русија во Германија може да испраќа најмногу 170 милиони кубни метри гас дневно.

Претседателот на германскиот мрежен регулатор Клаус Мелер (Мулер) рече дека земјата ќе може да се справи со прекинот на снабдувањето – доколку Русија го врати во наредните денови.

Сепак, германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) изјави за Фајненшл Тајмс дека овој потег веќе принудил некои германски компании да го прекинат производството, што тој го нарече „алармантно“, пренесува Би-Би-Си.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ајкулите пливаат по улиците на Флорида (ВИДЕО)

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...