Рекордни дождови паднаа во Калифорнија, на пат е уште поголема бура

Сподели со своите пријатели

Седмиот последователен бран обилни врнежи од Божиќ ја погоди Северна Калифорнија во средата, давајќи малку одмор на државата веќе погодена од поплави, силни ветрови, прекини на струја и евакуација на цели градови.

Loading...

Центарот на Сан Франциско забележа 34,5 сантиметри дожд од 26 декември до среда наутро, додека меѓународниот аеродром во Сан Франциско, градот Оукланд и градот Стоктон објавија 16-дневни рекорди во истиот период, соопшти Националната метеоролошка служба.

Државата како целина забележала 22 см за тоа време, соопшти метеоролошката служба, што е повеќе од една третина од годишниот просек на врнежи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Огромни пожари во Тексас: Затворена фабрика за нуклеарно оружје

Големи делови од централна Калифорнија имаат повеќе од половина од нивните нормални годишни врнежи од 26 декември.

Додека потопот во средата беше релативно мал, со помалку врнежи и претежно ограничен во северозападна Калифорнија, се очекува уште една бура да го погоди поголемиот дел од државата овој викенд, рече метеорологот Зак Тејлор.

Десетици патишта низ државата станаа непроодни поради одроните од кал и снегот, а државниот Оддел за транспорт во средата ги предупреди возачите да излезат од патиштата додека екипите не го расчистат патот.

Невремето, кое наврна повеќе од 3 инчи дожд во некои планински области, усмрти најмалку 17 луѓе од почетокот на годината, објави во вторникот гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Друга жртва беше пронајдена во средата наутро, кога спасувачките екипи во округот Сонома пронајдоа автомобил на 100 метри од патот, потопен во околу 10 метри од надојдената вода, со 43-годишна жена мртва внатре, соопштија официјални лица.

Loading...

Потрагата по 5-годишно момче однесено од беснее поплави во близина на Сан Мигел, мало село во централна Калифорнија, ќе продолжи во среда, соопшти локалниот оддел на шерифот.

Налетите на ветрот ги срушија далноводите, а до средата напладне повеќе од 55.000 домови и деловни објекти останаа без струја, што е помалку од речиси половина милион погодени во текот на викендот.

Многу наредби за евакуација издадени низ целата држава беа укинати, но не и во руралниот централен калифорниски град Планада, каде што населбите и бизнисите беа оставени под вода.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Експертите велат дека зголемената зачестеност и интензитет на ваквите бури, прошарани со екстремни горештини и сушни периоди, се симптоми на климатските промени.

Иако дождот и снегот ќе помогнат да се надополни акумулацијата, само две недели врнежи нема да ја решат дведецениската суша, велат експертите.