Путин подготвува одговор на ограничувањето на цените на нафтата

Сподели со своите пријатели

Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или максимално дозволен попуст, објави рускиот деловен весник Ведомости.

Loading...

Групата од седум најразвиени земји во светот, ЕУ и Австралија, од понеделникот ја ограничија цената на руската нафта на 60 долари за барел, заканувајќи се со санкции против осигурителните компании и превозниците кои обезбедуваат услуги за поскапи пратки.

Кремљ и руската влада разгледуваат три можни одговори, вклучително и забрана за продажба на нафта на сите земји кои го поддржаа ограничувањето на цената, пишува весникот „Ведомости“, повикувајќи се на два извори блиски до владата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Помпео: За долготраен мир, барањата на Русија мора да се слушнат

Три опции

Според весникот, би била забранета и директна продажба преку посредници.

Втората опција предвидува забрана за извоз поврзан со договори кои вклучуваат ценовни ограничувања, за сите дестинации.

Според третата опција, извозот на руската нафта од Урал би бил дозволен само со пропишан максимален попуст на меѓународните референтни цени, пишува весникот.

Рускиот вицепремиер Александар Новак во вторникот изјави дека новите прописи за извоз ќе стапат на сила до крајот на годината.

Тој претходно изјави дека Русија може да го намали производството на нафта, но не многу. Блумберг објави дека Русија исто така размислува да постави рам за меѓународна продажба на нафта, според Ројтерс.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  ММФ ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.