„Путин најде жртвено јагне, целата вина ќе ја префрли врз него“

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната во својот последен извештај објави дека додека руската воена мобилизација продолжува да се соочува со предизвици и јавни негодувања.

Loading...

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се обиде да го постави министерот за одбрана Сергеј Шојгу како „жртвено јагне“.

ISW заклучува дека се чини дека Шојгу наскоро ќе биде обвинет за неуспесите на Путин во Украина.

Според Институтот, одговорот на Путин на зголемените критики за неговиот неуспех во Украина ќе биде да допре до „радикалните елементи на неговата база“, вклучувајќи го и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров.

„Најавата на Кадиров дека Путин му го доделил чинот генерал-полковник е начин да се укаже дека Путин е подготвен да ја смири базата на силовиките (државните агенции кои имаат право да користат сила против луѓето) кои почнаа жестоко да ја критикуваат позицијата. на Министерството за одбрана“, откри ISW.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Понудата на Макрон до Путин наиде на остри критики, но и поддршка од клучните партнери

Институтот пишува и за голема контраофанзива.

„Украинската контраофанзива во областа Харков сè уште не кулминирала, еден месец по успешните операции, а сега се движи кон Луганск“, велат од Институтот, пренесува Индекс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...