Путин користи различни разорни проектили во масовен ракетен напад врз Украина

Сподели со своите пријатели

Украинските воздухопловни сили на својот канал Телеграм објавија детален извештај за денешните руски напади низ земјата и оружјето употребено во таа прилика.

Loading...

Како што тврдат, иранските дронови камикази биле видливо најмногу користени.

Како што тврдат, „одбранбените сили на Украина уништиле 34 крстосувачки ракети… како и четири дронови „Шахед-136/131“.

Се вели дека Русија истрелала вкупно 48 крстосувачки ракети Калибр.

Според нивните проценки, биле истрелани вкупно 81 различен проект, а „пукањето“ беше извршено од десет стратешки авиони Ту-95, седум авиони со долг дострел Ту-22М3, осум ловци Су-35, шест МиГ, еден 31К авиони и три носачи Калибр КР во Црното Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Западот сака да ја уништи Украина со муниција со осиромашен ураниум

„Како резултат на организирани контрамерки, осум ракети со наведување воздух Kh-31P и Kh-59 не стигнаа до своите цели. Важно е да се напомене дека вооружените сили на Украина немаат средства способни да ги уништат Kh-22 и Kh-47 „Kinzhal“ и S-300“.

Рано утринава Русија изврши напади врз неколку украински региони, вклучувајќи го главниот град Киев, црноморското пристаниште Одеса и вториот по големина град Харков, што доведе до прекин на снабдувањето со електрична енергија, објавија регионалните власти.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...