Путин има намера да ги заобиколи санкциите со помош на Иран?

Сподели со своите пријатели

Постои можност Русија да има намера да ги искористи своите врски со Иран за да ги заобиколи меѓународните санкции наметнати поради нејзината инвазија на Украина.

Loading...

Имено, во јули, по средбата на рускиот претседател Владимир Путин со иранското раководство, Москва во Техеран испрати свои претставници за трговија и финансии, како и директори од Гаспром и други компании, со цел да се постават основите за поблиска соработка меѓу двете земји.

Во последните недели Иран испрати и две официјални делегации во Русија.

Меѓу официјалните лица беа и шефот на иранската централна банка, Али Салех Абади, заменик-министерот за економија Али Фекри и шефот на иранскиот законодавен комитет за економија, Мохамад Реза Пур Ебрахими.

Планот Б на Путин

Имено, Иран би можел да обезбеди алтернативна рута за продажба на санкционирана руска сурова нафта.

Ако Иран склучи меѓународен нуклеарен договор со светските сили, тоа би бил совршено темпиран план Б за Путин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавен разговор на руски војник кој го пцуе Путин и неговите одлуки

Според она што трговците ја нарекуваат стратегија за „замена“, Иран би можел да увезува руска сурова нафта на северните брегови на Каспиското Море, а потоа да продава еквивалент количини на сурова нафта во име на Русија во ирански танкери кои пловат од Персискиот залив, пишува Politico.

Иран би ја преработувал руската нафта за да ја задоволи домашната побарувачка, додека, благодарение на нуклеарниот договор, иранската нафта извезена од југ ќе биде ослободена од санкции.

Loading...

Но, овој план Б зависи од обновувањето на нуклеарниот договор, кој би ги ограничил нуклеарните активности на Иран во замена за укинување на санкциите.

Многу дипломати вклучени во преговорите велат дека договорот е блиску, иако ниту САД ниту Иран не го прифатија последниот предлог на ЕУ.

Стратегија за замена

Стратегијата за замена имаше различни степени на успех во минатото.

Замените мораа да бидат прекинати пред повеќе од една деценија кога Иран се пожали дека губи пари од аранжманот и дека Русија испорачува сурова нафта со супстандарди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД подготвуваат пакет оружје за Украина од 1,1 милијарди долари

Овој пат, Иран ќе мора да најде начин да ги надмине сите компликации поврзани со продажбата на руската сурова нафта со големи попусти на светските пазари поради санкциите.

Постојат неколку можни причини зошто САД не го прифатија последниот предлог на ЕУ во врска со нуклеарниот договор со Иран.

Вашингтон ја предупреди Кина да не ја вооружува Русија во војната против Украина.

Сепак, Иран веќе се подготвува да испорача вооружени беспилотни летала во Русија.

Loading...

Доколку САД се согласат со нуклеарниот договор, би ризикувале да ја отворат вратата за неограничен проток на оружје од Иран кон Русија.

На Иран му треба Русија

Соработката со Русија му одговара на Иран. На пример, претходно овој месец, руската вселенска агенција лансираше ирански шпионски сателит во орбитата.

Во нивните разговори со Иранците, руските власти, исто така, сигнализираа дека имаат намера да ја подобрат железничката и патната инфраструктура до каспискиот пристанишен град Астрахан за да ја олеснат трговијата меѓу двете земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  И Херсон и Запорожје ќе побараат од Путин прием во Русија

Иранска компанија има контролен удел во главното пристаниште во рускиот регион Солјанка.

За време на посетата на саемот за автомобилска индустрија во Москва оваа недела, заменик-министерот за индустрија на Иран, Манучер Мантеки, рече дека неговата земја истражува соработка со Русија во „железнички, воздушен и поморски транспорт“.

Друга област на соработка се финансиите.

За време на средбата на Путин со иранскиот врховен лидер Хамнеи во јули, тие разговараа за намалување на влијанието на доларот врз глобалната трговија.

На банките во двете земји им е забрането SWIFT, системот доминиран од САД кој се користи за олеснување на меѓународната трговија.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.